Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Ve Lhenicích zlikvidovali 770 tun odpadů, část byla nebezpečná

České Budějovice, publikováno 14.11.2017, autor: Jiří Bydžovský

Autor: archiv JTV

Zhruba 770 tun odpadů, z nich větší část byla nebezpečná, zmizelo z bývalého areálu společnosti ACHP Lhenice na Prachaticku. Skončila tak první etapa odstraňování těchto pevných a kapalných odpadů. Náklady byly téměř 25 milionů Kč. Ve druhé etapě bude nutné odstranit 5500 tun kontaminované zeminy, což bude stát 38 milionů Kč. V ČR jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) podobných areálů desítky.

Ze lhenického areálu bylo letos odklizeno 770 tun odpadů, z toho 730 tun byly odpady nebezpečné. Kvůli skládce hrozila obci podle starostky ,Marie Kabátové, ekologická katastrofa. Společnost, která tam odpady v 90. letech navezla k odborné likvidaci, zkrachovala a tuny nebezpečných látek zůstaly.
"Lidé jsou rádi, že se odpad odvezl a že mohou žít v klidu. To nebezpečí, že by mohlo začít hořet nebo by sem přišli vandalové, kteří by tady vylili ty transformátorové oleje, pro mě vždycky bylo hrozně stresující, protože si neumím představit, co by nastalo. Asi bychom museli evakuovat obec. Spadl velký kámen ze srdce a můžeme všichni lehce spát," řekla Kabátová s tím, že při požáru by hrozily výbuchy.
Náklady činily téměř 25 milionů korun, z toho 19,6 milionu byla dotace od Státního fondu životního prostředí, 2,5 milionu dal Jihočeský kraj. Obec si vzala bezúročnou půjčku pět milionů od Státního fondu životního prostředí, bude ji splácet deset let. Sanace bude pokračovat likvidací 5500 tun kontaminované zeminy za 38 milionů, začít by se podle Kabátové mohlo v polovině roku 2018.

Fotogalerie

Autor: archiv JTV

Diskuse k článku