Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Politika

Hlasy jsou v Jihočeském kraji sečteny. Lidé nejvíce volili hnutí ANO a ODS

České Budějovice, publikováno 21.10.2017, autor: Vladimír Hoť

Hlasy jsou sečteny | Autor: JTV

Hlasy v Jihočeském kraji jsou sečteny. Jako první přišly výsledky z Kostelce nad Vltavou na Písecku. Na prvním místě tam skončilo, jako ve všech okresech, hnutí ANO.

Jihočeští zástupci hnutí ANO slavili v centru krajského města. Radka Maxová ale s nimi nebyla, úspěch oslavovala Praze. Hnutí ANO volilo v kraji téměř 28,9% lidí. Podobného výsledku dosáhlo hnutí i v rámci celé republiky, volilo ho 29,7% občanů. ,,Samozřejmě že spokojenost na jihu Čech je obrovská. My jsme tady vždycky v jižních Čechách trochu ztráceli. Tady měla vždy silnou pozici ČSSD, o to víc nás to potěšilo a o to víc jsme rádi." uvedla jihočeská kandidátka hnutí ANO Lucie Kozlová. 

Druhé místo obsadila v jižních Čechách Občanská demokratická strana. Stejného úspěchu dosáhli i v rámci celé republiky. ODS volilo v Jihočeském kraji přes 12% lidí. ,,Jihočeši jsou lidé konzervativní a taková ta podezřelá uskupení, jako je SPD nebo Piráti, je zas tak úplně nelákají.“ vyjádřil se v průběhu sčítání lídr jihočeské kandidátky ODS Jan Zahradník. 

Piráti a SPD obsadili v jižních Čechách třetí a čtvrté místo. Na pátém místě skončila Komunistická strana Čech a Moravy. Největší propad přišel pro ČSSD. V Jihočeském kraji dosáhli pouhých 7,3% hlasů. Vzhledem k tomuto výsledku se zástupci jihočeských sociálních demokratů rozhodli zatím nevyjadřovat. Vydají prý pouze tiskové prohlášení. 

Letošních voleb se v rámci celé České republiky účasnilo přes 60% voličů. V Jihočeském kraji dorazilo k volebním urnám necelých 62% lidí. Podrobnou reportáž o výsledku parlamentních voleb pro vás připravujeme do nedělních zpráv Jihočeské televize. Začínáme v 17:00.

 

Diskuse k článku