Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

V jižních Čechách roste počet žáků strojírenských oborů

České Budějovice, publikováno 10.11.2017, autor: ČTK

Autor: archiv JTV

V jižních Čechách roste počet žáků strojírenských oborů středních škol. Ve školním roce 2016 - 2017 jich bylo 2859, o 134 více než v roce předchozím. Jihočeský kraj zřizuje 125 školských zařízení; z toho 75 středních škol a učilišť, jež navštěvovalo v uplynulém školním roce 26.246 žáků. Poslední tři roky to bylo pokaždé přes 26.000 žáků.

"Je z toho patrné, že jsme se možná odlepili od pomyslného dna. Začíná se nám od letošního roku malinko zvedat demografická křivka," řekla vedoucí krajského odboru školství, mládeže a tělovýchovy Hana Šímová. Podle demografické projekce věkových skupin pro Jihočeský kraj bude v roce 2026 více než 35.000 žáků středních škol.
Roste zájem o strojírenské obory, ve srovnání posledních dvou uplynulých školních roků v nich přibylo 134 žáků. "Kraj má uzavřenou národní sektorovou dohodu, je to velmi dobrý přínos. Přesto, že celkově máme propad žáků, strojírenství nám v kraji roste," řekla Šímová.
Dohodu mezi školami, zřizovatelem a zaměstnavateli má kraj uzavřenou i pro obory elektrotechnika, telekomunikace a IT, jež v posledním školním roce absolvovalo 1361 žáků, meziročně o 58 méně. "Hodně se tomu věnujeme, aby žáci našli chuť do toho oboru jít. Opravdu to pomáhá," řekla Šímová.
Díky dohodě dodávají firmy do škol pomůcky, vybavují odborná pracoviště, nabízí zaměstnání i brigády při studiu. Kraj má i akční plány na podporu technického vzdělávání pro základní školy i školky. Provozuje stipendijní motivační programy pro středoškoláky, pořádá burzy, soutěže, výstavu Dobrodružství s technikou, natáčí motivační reportáže, do školek dodává pomůcky zaměřené na polytechnické vzdělávání dětí.
Podíl mladých lidí, kteří si zvolí odborné technické zaměření, je podle něj podobný jako v Rakousku či Švýcarsku, ale zatímco v ČR absolvuje vzdělávací program, jehož součástí je praxe, šest procent žáků, v Rakousku je to 33 procent a ve Švýcarsku 59 procent.

Fotogalerie

Autor: archiv JTV

Diskuse k článku