• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Velké překvapení v ZOO Dvorec

V polovině srpna se v ZOO Dvorec u Borovan stal malý zázrak. Po více jak čtyřech letech se tam totiž nejstaršímu lvímu páru narodilo zdravé kotě. Pro ošetřovatele to bylo obrovské překvapení, protože nikdo ani nevěděl, že je lvice březí.

Téměř dvouměsíční mládě se narodilo čtrnáctileté lvici Nině a šestnáctiletému Ugasovi v ZOO Dvorec na Českobudějovicku. Takového věku by se lvi ve volné přírodě ani nedožili, natož aby měli kotě. „Bylo to nečekaný, hříčka přírody, najednou se objevilo kotě aniž by jsme věděli, že máme březí lvici. Jak už je to dáma ve věku, tak je poměrně silná, takže na ní ani nebyla vidět ta gravidita.“ říká ředitel ZOO Dvorec Viktor Ambrož.

Lvice přivedla na svět mládě přímo před zraky návštěvníků. Od té doby se o něj vzorně stará. Zatím pije jen mléko, za chvíli už ho ale čeká větší dobrota. „Vzhledem k tomu, že mládě se narodilo 18. srpna a už mu budou dva měsíce, tak ty zoubky už rostou. V těch dvou měsících, což je za pár dní, už matka kus masa tomu mláděti dá.“ upřesňuje Ambrož.

Asi po čtyřech dnech ošetřovatelé mládě odchytili, aby mohli zkontrolovat, jestli je vše v pořádku. Jestli se narodil kluk nebo slečna, ale ještě nepoznali. „Asi až po 14 dnech, když jsme udělali druhou kontrolu a vážení, jestli mládě prosperuje, jestli má samice dost mléka, tak už bylo patrný, že máme samečka.“ dodává ředitel ZOO.

Lvíčeti se daří velmi dobře. Je ale až moc zvědavé a tak se už teď samo potuluje po celém výběhu. Protože jsou ale vedle i jiní lvi, Nina si své mládě pořádně hlídá. „Dává volnost, ale když vidí, že se odchýlí hodně daleko, tak si pro něj dojde a už se s ním ani netahá. Spíš ho jako packama dovalí tam, kam potřebuje.“ popisuje Ambrož. Roztomilé lvíče můžete v ZOO Dvorec vidět každý den od 9 do 17 hodin.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Dopravní podnik nejspíš zdraží jízdné

Dopravní podnik v Českých Budějovicích se pravděpodobně chystá zdražit jízdné. Společné jednání představitelů města a dopravního podniku sice konrétní výsledek nepřineslo, vzhledem k rostoucím nákladům na provoz je ale zdražení zřejmě nevyhnutelné.

Lyžařské areály zdraží skipasy

Lyžařské areály na jihu Čech zdraží skipasy. Projeví se tak výrazné navýšení cen energií, inflace a růst platů zaměstnanců. Kvůli koronakrizi také pozdržela výrazná část skiareálů i plánované investice.

Písek se pustí do opravy letního kina

Písecké letní kino čeká už příští rok kompletní rekonstrukce. Opravy se dočká pódium, hlediště, promítárna, celé zázemí a přibude i zastřešení. Náklady se vyšplhají na zhruba 35 milionů korun.