• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Nová výstava v Prácheňském muzeu s názvem Minulost, která zůstala vidět

V sobotu 9.října byla v Prácheňském muzeu v Písku slavnostně zahájena výstava fotografií známých i méně známých pozůstatků archeologických památek s názvem Minulost, která zůstala vidět. Autory fotografií jsou naši kameramani Šárka Kašparová a Zdeněk Slavík.

 

Podtitul výstavy říká, že historie jen tak nezmizí, jen se skrývá. Stačí se ale správně podívat a středověk i pravěk jsou stále všude kolem nás. Právě na to poukazuje nová výstava fotografií Šárky Kašparové a Zdeňka Slavíka, která zachycuje, jak si zub času pohrává s kamennými stavbami, až splývají a srůstají s okolní krajinou.

Chtěli jsme zmapovat stav nejdůležitějších památek v regionu a udělat databázi fotek u odborných publikací a pro prezentaci veřejnosti,“ vysvětluje cíl projektu kurátor výstavy Tomáš Hiltscher, dokumentátor z Prácheňského muzea v Písku.

Mnohá archeologická naleziště by běžný návštěvník mohl považovat za obyčejné terénní nerovnosti v lese. Výstava tak nabízí divákům jiný pohled na krajinu Písecka, zároveň není jejím cílem jednotlivé památky odkrývat. „Ty mohyly, který jsou v lesích se snažíme neprezentovat, už kvůli tomu, že dochází k jejich ničení různými hledači s detektory kovů a to nebývá ku prospěchu památek,“ dodává Hiltscher.

Projekt pomohl zmapovat 30 lokalit, mezi něž patří různá mohylová pohřebiště, hradiště z pravěkých i raně středověkých období nebo hrady a tvrze. Návštěva každého místa přinesla i autorům samotným nevšední zážitky.

Jeden z nejzajímavějších zážitků byla poslední lokace, kdy už jsme po šesti týdnech náročného focení šly do velkého kopce, přicházela bouřka, na nebi se objevily dramatické mraky a před námi se rozprostřela najednou překrásná louka,“ líčí dojmy fotografka Šárka Kašparová, která je spolu se Zdeňkem Slavíkem, kameramankou Jihočeské televize.

Mým úkolem bylo vybrat z množství fotografií, které Šárka nafotila, kompozičně a obsahově ty nejlepší. Dodal jsem jim atmosféru a kouzlo toho místa, na kterém to bylo foceno,“ popisuje svůj díl práce na projektu kameraman a fotograf Zdeněk Slavík.

Výstavu fotografií můžete na chodbě knihovny Prácheňského muzea v Písku obdivovat až do 7. listopadu.

 

Autor: Katka Hálová

Související články

Dopravní podnik nejspíš zdraží jízdné

Dopravní podnik v Českých Budějovicích se pravděpodobně chystá zdražit jízdné. Společné jednání představitelů města a dopravního podniku sice konrétní výsledek nepřineslo, vzhledem k rostoucím nákladům na provoz je ale zdražení zřejmě nevyhnutelné.

Lyžařské areály zdraží skipasy

Lyžařské areály na jihu Čech zdraží skipasy. Projeví se tak výrazné navýšení cen energií, inflace a růst platů zaměstnanců. Kvůli koronakrizi také pozdržela výrazná část skiareálů i plánované investice.

Písek se pustí do opravy letního kina

Písecké letní kino čeká už příští rok kompletní rekonstrukce. Opravy se dočká pódium, hlediště, promítárna, celé zázemí a přibude i zastřešení. Náklady se vyšplhají na zhruba 35 milionů korun.