• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Rekonstrukce Tvrze Mladějovice se blíží ke konci

Tvrz v Mladějovicích na Strakonicku vstává jako Fénix z popela. V roce 2008 to byla ruina, manželé Durychovi ji přesto koupili a postupně rekonstruují. Už za dva roky se z tvrze stane kulturní centrum především pro mládež.

Tvrz Mladějovice zachránili manželé Durychovi na poslední chvíli. Jedna třetina objektů byla zřícená a většina v troskách. Památkáři ani lidé z okolí tehdy nevěřili, že by se rekonstrukce mohla podařit.

První zmínky o tvrzi pochází ze 13. století. Rekonstrukci už má za sebou takzvaná Čápovna a teď přišel na řadu Panský dům.

Na opravě se podílí celá rodina, podařilo se založit občanské sdružení a celkem tu lidé odpracovali přes pět tisíc hodin. „Většinou hodně dělá můj muž. S řemeslníky je to teď špatné, ale máme partu z Bavorova a ta dělá všechno,“ popsala nám průběh rekonstrukce Lucie Durychová. Během dvou let by mělo být hotovo a tvrz se promění v kulturní centrum, jak nám potvrdil majitel Bernard Durych. „Tady nahoře v tomto patře bude divadelní a hudební scéna. Tady se budou dělat různá představení, ať už dramatické nebo hudební. Dole v přízemí bude keramická dílna, výtvarná dílna včetně šití.“

Plány tímto nekončí, v tvrzi najde místo i nahrávací a audiovizuální studio. Radost z tohoto počinu má i Ivana Zelenková, starostka Čejetic, pod které Mladějovice spadají. „To je obdivuhodné, že se někdo najde, kdo se pustí do takto obrovského díla jako pan Durych. Jak zmínil, tak už od roku 2008 tu buduje tvrz v Mladějovicích.“

Na rekonstrukci přispěl stát i Jihočeský kraj a v budoucnu použije občanské sdružení téměř 23 milionů korun, které poskytly fondy z Norska, Lichtenštejnska a Islandu.

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Turistů na Šumavě oproti loňsku ubylo

Návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní jako loni. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Sledovanými místy prošlo méně mnohem méně lidí, než v roce 2020. Jedním z faktorů nižší návštěvnosti je prý i špatné počasí.

Někteří chovatelé prasat ruší chovy

Někteří jihočeští chovatelé prasat ruší nebo omezují své chovy. Příčinou jsou jak zvyšující se náklady, tak naopak nízké výkupní ceny. V říjnu stál kilogram vepřového masa pětadvacet korun, to je nejméně v historii samostatné České republiky.

Jihočeská krematoria jsou vytížená

Veřejností se šíří informace, že jihočeská krematoria jsou aktuálně maximálně vytížená. Přestože počet úmrtí pacientů s covidem opět vzrostl a na jihu Čech zemřelo od počátku pandemie už 1937 lidí, situace v pohřebních službách s tím zcela nesouvisí....

Vánoce v čokoládě

Vánoce v čokoládě – tak se jmenuje nová výstava Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Expozice vás zavede do historie této sladké pochoutky. Uvidíte tu ukázky obalů, plechovek, krabiček od čokolád, staré vánoční kolekce a další zajímavosti.