• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Recyklace krabic díky projektu Kam s ním?

S tím, jak přibývá objednávání zboží on line, stoupá i počet krabic a obalů, kterých se musí firmy i domácnosti zbavit. Už několik let v republice funguje projekt s názvem Kam s ním?, který řeší právě i recyklaci kartonových krabic a výplní.

 

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Do obchodu v Chelčické ulici v krajském městě chodí nakupovat zejména maminky s malými dětmi, ale slouží i jako sběrné místo pro kartonové krabice a výplňový materiál. „Teď e-shopy docela vzkvétají, zvlášť v době pandemie. Už dva roky poskytujeme službu, že sem lidé mohou nosit nepotřebné krabice a my je využíváme dále,“ vysvětlila službu Alena Zenklová, majitelka obchodu Skvělá máma. Pokud se nahromadí obalů více, zastaví se tu i majitelé e-shopů z okolí a přebytečné krabice využijí sami pro další zásilky.

Určitě si každý z vás vybaví, jak je někdy složité vyhodit papír do tříděných nádob, například krabice se tam někdy nemůžou vejít. Složité a zdlouhavé rozebírání obalů nikoho nebaví a řešením je právě opětovné použití. Tato služba funguje v rámci projektu s názvem Kam s ním?, který řeší recyklaci veškerého odpadu, vracení krabic je možné od podzimu 2020.

Celkem v republice máme teď 164 míst, kde je možné krabice odevzdávat a ten počet průběžně narůstá. Majitel obchodu, který by se chtěl zapojit, když si zadá kartonové krabice, tak je tam proklik na formulář,“ přiblížil projekt Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko

Podobně to funguje i na Lannově třídě v Českých Budějovicích. I v tomto obchodě jdou cestou recyklace a to nejen u svého zboží. „Jsme se zapojili do projektu, že můžeme opakovaně používat krabice. Buď naši zákazníci nebo zákazníci z venku nám můžou nosit svoje krabice a my je opakovaně používáme a posíláme v tom látky dál. Takže každý kdo nechce vyhodit krabici do kontejneru, tak se může zapojit do této akce,“ popsala vracení obalů Hana Hynková, prodavačka v obchodu Terry móda.

V aplikaci si každý z vás může najít obchod, který je v jeho okolí a krabice vybírá. V Jihočeském kraji jich zatím není moc a autoři projektu doufají, že se podaří tuto službu rozšířit.

 

Autor: Eliška Piskačová

Související články