• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Zbytečný úhyn losí samice a jejích nenarozených mláďat

ZOO v Hluboké nad Vltavou přišla o samici losa evropského a její dvě nenarozená mláďata. Nešlo o přirozený úhyn, na vině jsou opět neukáznění návštěvníci, kteří zvířata krmí. ZOO přivezla mladou samici teprve loni na podzim. Upozorňujeme, že reportáž není pro slabší povahy.

Kozy, berani, losi. Zoologické zahrady bohužel každý rok řeší nějaký úhyn zvířat kvůli lidem, kteří neustále porušují všechna nařízení a zákazy. Tato losí samice přicestovala na Hlubokou z Dánska teprve nedávno. "Losici jsme přivezli teprve nedávno, měla to být pokračovatelka chovu. Bylo to i k desetiletému výročí, kdy jsme začali losy chovat," popsala situaci v chovu Markéta Jariabková, zooložka Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou.

Tříletý samec Cézar si na samice rychle zvykl a zaměstnanci zoo se těšili na první mláďata. Ve výběhu už ji nikdo neuvidí. Někdo jí dal zřejmě sušenku nebo cukroví. "Ona měla tu koliku a byli tam s ní ostatní losi, kteří ji sledovali. Snažili se ji bránit. Ty jsme museli přehnat, ty zdravé losy. Kdybych šel k losovi, kterému nic není, tak by mě zabil, takhle na mě vůbec nereagovala. Měla velké bolesti," řekl nám veterinář Emanuel Krejcar. Bohužel se ji nepodařilo zachránit. "Díky těmhle neukázněným návštěvníkům nám prakticky zabili už pátého losa. První samice, kterou nakrmili, čekala jedno mládě. Tato druhá čekala dvojčata," dodala Jariabková.

Před týdnem jsme upozorňovali na přísný zákaz krmení zvířat v zoo vlastním jídlem. Všude jsou cedule se zákazem krmení, u pokladny dostane každý leták. Vypadá to, že někteří lidé neumí číst a je jim jedno, co bude následovat. "Je takovým veřejným tajemstvím, že dospělého losa je schopen zabít jeden rohlík," řekl Krejcar.

V minulosti řešili zaměstnanci stejné případy i u jiných zvířat. Lidé dokonce krmí například surikaty hranolky nebo párkem a zvířata pak mají vleklé zažívací potíže. U výběhu losů evropských budou zaměstnanci instalovat kamerový systém a nadále budou pokračovat v kampani, která na zákaz krmení upozorňuje. Těmto mláďatům už to ale bohužel život nevrátí.

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Další kopáči vltavínů dopadeni

V lokalitě Nesmeň na Českobudějovicku, která je rájem pro nelegální kopání vltavínů, se policejním psovodům podařilo přímo při činu nachytat člověka, který se chtěl tímto způsobem obohatit.