Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Ekonomika

Ekonomové odhadují, že Češi letos za vánoční dárky utratí přes 15 miliard korun

České Budějovice, publikováno 22.11.2017, autor: Jiří Bydžovský

Autor: archiv JTV

Předvánoční nákupy na internetu rok od roku rostou, stejně jako celoroční obliba eshopů. Dle Asociace pro elektronickou komerci se od roku 2012 zdvojnásobily celoroční obraty eshopů na 98 mld. Kč v loňském roce. A letos je očekáván meziroční nárůst ve výši dalších 15 %. Nějaký vánoční dárek se letos chystá nakoupit online až 74 % lidí. Hlavním důvodem stále vyššího růstu popularity jsou pohodlí nákupu, úspora času, široká nabídka zboží, výhodné ceny a také možnost vrácení zboží.


Letošní online nákupy tedy již jistě překonají stomiliardovou hranici. Přesun zejména předvánočních nákupů na internet dále pokračuje a je nejmarkantnější zejména u generací dnešních dvacátníků a třicátníků.  Podle odborníků mají maloobchodníci a výrobci spotřebního zboží v současnosti obrovskou šanci využít digitálních technologií a digitálně řízených obchodních modelů, které spotřebitelům nabídnou vedle nakupování zboží a služeb také lukrativní spotřebitelské zážitky.
 
Letošní Vánoce budou chytré a štědré pro děti
Podle informací prodejců budou mezi trendy letošních Vánoc jistě patřit opět chytré telefony, chytré hodinky a další příslušenství. Mnoho dětí i dospělých najde pod stromečkem například vysněný dron a teenageři se mohou těšit mimo jiné na trendy longboardy. Letošní Vánoce slibují opravdu bohatou nadílku dětem. Rodiče se chystají za dárky utrácet opět více než vloni. Podle odborníků to je dáno příznivou ekonomickou situací, ale i tím, že se do dětského zájmu dostávají sofistikované interaktivní hračky, často s elektronickým zařízením, a ty jsou samozřejmě finančně nákladnější
A kdo si netroufne vybírat, daruje již tradičně svým blízkým v obálce hotovost. Obdarovaný pak sám zvolí, jaký dárek si pořídí. Navíc může využít výhodných povánočních výprodejů, kdy ceny některých produktů padají až o desítky procent.

Fotogalerie

Autor: archiv JTV

Diskuse k článku