Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Jižní čechy Aktuálně

Oddělení spirituální péče pomáhá v písecké nemocnici pacientům i zdravotníkům

Písek, publikováno 07.04.2021, autor: Eliška Piskačová

Autor: archiv JTV

O psychiku pacientů i píseckých zdravotníků pečuje v tamní nemocnici Rostislav Homola, vedoucí Oddělení spirituální péče. Ve více než rok trvající pandemii pomáhá celým rodinám zvládnout náročné situace.

 

  Písecká nemocnice se o své pacienty stará po všech stránkách, které vás jen napadnou. Vstupní vyšetření, operace i následné péče tu doplňuje již řadu let také péče o duševní zdraví a to nejen pro pacienty. "Já jsem rád, že to oddělení spirituální péče v nemocnici v Písku funguje už deset let. Jsem rád, že postupně, a je to tou získanou důvěrou, začali chodit i zdravotníci," řekl Rostislav Homola, který působí jako nemocniční kaplan. Důležité pro něj je pomoci všem lidem, ať už mají jakoukoli víru. Tento přístup si chválí i ředitel nemocnice Jiří Holan. "My jsme na to šli od začátku malinko jinak, než se třeba předjímalo na asociaci kaplanů. My jsme si řekli, že to chceme mít jako oddělení a zakomponovali jsme oddělení spirituální péče do organizační struktury nemocnice. Ta jednotlivá oddělení pro ty pacienty postupují tak, jako když vyžadují konzilium u toho kterého pacienta."

  Postupem času a v této době zvlášť pomáhá toto oddělení i zdravotníkům samotným. Rostislav Homola má pro ně i pro jejich celé rodiny několik rad. "Ta první je věc ošetřit sama sebe, potom ošetřit manželský nebo ten partnerský vztah. To je velmi důležité, aby to bylo vyvážené, aby na to byli oba dva na ty děti. A potom ta třetí věc, společně se věnovat té péči dětem."

  Řada zdravotníků řeší menší i větší krize v partnerských vztazích, které nevznikly kvůli pandemii, ale díky ní se dostaly na povrch. Během jednotlivých sezení přijdou na řadu i závislosti, které táhnou rodinu špatným směrem. "Tam vidím za velmi důležité nastavit takovou laskavou, dobrou strukturu pro tu rodinu, aby tam byl čas na školu, na práci, na školu. Aby tam byl čas také na to nadechnutí, na ten výlet do přírody. Aby to bylo laskavě a dobře nastaveno, o to mi jde," dodal ke svému poslání nemocniční kaplan. Odměnou mu v této práci je návrat pacientů či kolegů, kteří mnohdy komplikovanou situaci zvládnou, vztahy se vylepší a někdy je Rostislav Homola požádán i o vedení svatebního obřadu. Oddělení spirituální péče si lidé z Písecka moc chválí.

 

 

Fotogalerie

Autor: archiv JTV

Diskuse k článku