Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Jižní čechy Aktuálně

Lázně hlásí výpadek až dvou třetin klientů

Třeboň, Bechyně, publikováno 22.04.2021, autor: Petr Studenovský

Finanční problémy lázní pokračují. Mohou do nich totiž pouze klienti, kterým pobyt hradí zdravotní pojišťovny, samoplátci si zatím musejí počkat. Provozovatelé lázní to považují za nesmysl. I kvůli tomuto výpadku příjmů sahají jejich ztráty do deseti milionů.

TŘEBOŇ / BECHYNĚ - Jen za první čtvrtletí letošního roku chybí lázním v Třeboni na výnosech jednadvacet milionů korun. Starosta města Jan Váňa bere za vděk alespoň tomu, že nemusí být zavřeno úplně. I tak jsou ale ztráty vysoké. A tak musejí sahat do rezerv. „My jsme jako jeden z těch prvních kroků uzavřeli Bertiny lázně, čímž jsme snížili měsíční ztrátu o jeden a půl milionu korun.“ říká starosta.

Do lázní teď nemohou samoplátci, ale pouze klienti, kterým pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Navíc jsou v nemocnicích odložené operace, takže ani pojištěnců není takové množství. Podle starosty Třeboně není omezení samoplátců příliš šťastné nařízení, ředitel lázní Bechyně Miloslav Kožnar je ale ještě kritičtější. „Já to považuju za naprosto nesmyslné řešení. Ale skutečně hrubě nesmyslné. My jsme totiž, jak říká litera zákona, nestátní zdravotnické zařízení. Že nám takhle rigidně zakážou přijímat samoplátce, je jen důkazem toho, že vláda nemá o fungování lázní ani potuchy“.

V Třeboni teď fungují pouze lázně Aurora, Bertiny lázně by měly otevřít už za pár dní. „Bertiny lázně chceme otevírat 26.dubna. Tamní klienti jsou na „Bertu“ zvyklí, a jinam nechtějí. My jim tam chceme pobyt umožnit.“ uzavírá starosta.

Ani jedny lázně zatím nemusely sahat k propouštění zaměstnanců, jejich platy zvládají pokrývat a doufají, že ty nejhorší časy už mají za sebou. V rámci postupného rozvolňování by se mohlo na pobyty samoplátců dostat už za pár týdnů.

Fotogalerie

Diskuse k článku