Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Jižní čechy Volný čas Aktuálně

Stavba Archeoskanzenu Trocnov je v plném proudu

Trocnov, publikováno 22.04.2021, autor: Lucie Mašková

Už skoro rok se v areálu Jana Žižky z Trocnova na Českobudějovicku staví nový Archeoskanzen. Jeho stavba je velmi náročná, protože řemeslníci používají dobové technologie i materiály. Návštěvníci uvidí, jak se žilo ve středověku.

Trocnov - Stavba Archeoskanzenu je náročná, přesto ale vše pokračuje podle plánu. Tady už je vidět vnitřní roubení, i z minulého roku jsou tu kamenné obvodové zdi. Jsou tu vidět zárubně a další věci, třeba schodiště.“ říká ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích František Štangl.

Stavba je rozdělena do několika etap. Teď dělníci pracují jak na střechách budov v areálu, tak i ve vnitřních prostorách a to za použití dobových technologií i materiálů. Celkem tu bude stát 13 objektů. „V pokročilém stavu už jsou i další objekty. Vedle je objekt stodoly, ten zbývá pokrýt slámou. Má být pokryt doškem. Tento objekt je pokryt šindelem. A vlastně vedle už je vztyčen krov i na dalším objektu a to je sýpka.“ dodává ředitel. Archeoskanzen bude vypadat jako opravdová středověká vesnice. Návštěvníci tak poznají, jak se skutečně žilo ve středověku a uvidí i věci, které v té době lidé používali. „Budou si tady moci vyzkoušet výcvik ozbrojence, budou moci nahlédnout do tajů kuchyně středověku. Budou si tady moci mlít mouku, upéct placky. Nahlédnou i do řemesel a technologií.“ říkávedoucí edukačního oddělení Jihočeského muzea Lukáš Faktor. Připraveny jsou už i unikátní brožury a edukační programy pro školy. Archeoskanzen budou navštěvovat jak lidé z široké veřejnosti, tak i děti v rámci školních výletů. „Budou sem zajíždět žáci mateřských, základních a středních škol. A bude to nabídnuto i třeba univerzitám, aby tu mohly probíhat odborné semináře.“ doplňuje Lukáš Faktor. Pokud vše půjde podle plánu, nový Archeoskanzen Trocnov by měl první návštěvníky přivítat zhruba za tři roky.

Fotogalerie

Diskuse k článku