Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Jižní čechy Aktuálně

Českobudějovická nemocnice dál odkládá plánované operace

České Budějovice, publikováno 23.04.2021, autor: Eliška Piskačová

Počet covidových pacientů v nemocnicích klesá a některé z nich postupně obnovují standardní režim a plánované operace. To zatím neplatí pro českobudějovickou nemocnici, kde je čtvrtý nejvyšší počet pacientů s koronavirem v porovnání s ostatními špitály v republice.

České Budějovice - Od 19. dubna převádí většina okresních nemocnic covidové jednotky zpět na standardní oddělení. Obnovuje se díky tomu operační program například pro chirurgické, ortopedické nebo gynekologické dosud odkládané výkony

Neznamená to ale úplné zrušení covidových stanic. Ve všech jihočeských nemocnicích zůstane v provozu vždy jedna covidová lůžková stanice a jedna covidová JIP stanice a to minimálně do počátku letních prázdnin.

Předsedkyně představenstva jihočeských nemocnic Zuzana Roithová poděkovala veškerému personálu za zvládnutí situace. "Všem zdravotníkům v Jihočeském kraji a také managementům našich nemocnic patří velký dík za to, že s předstihem reprofilizovali kapacity pro léčbu covid-19 pacientů. Bylo zajištěno i zvýšení přístrojového vybavení pro intenzivní péči. Na rozdíl od některých krajů se nám tak podařilo poskytnout pacientům Jihočeského kraje péči v plné kvalitě i v době nejvyššího výskytu pandemie, tj. bez nutnosti vyhlášení tzv. stavu nouze a nemuseli jsme převážet pacienty mimo kraj. Současně jsme mohli díky těmto kapacitám poskytovat po celou dobu pandemie i akutní péči necovidovým pacientům v plné kvalitě. Aktuálně je prioritou všech nemocnic co nejrychleji poskytnout dlouho odkládanou, tj. neakutní péči, co největšímu počtu pacientů.“ 

 V tomto týdnu se zdravotníci starají o 282 pacientů a na stanici JIP a ARO stále zůstává 70 pacientů.

Obnovení operativy se bohužel zatím netýká krajské nemocnice. V českobudějovické nemocnici je zatím stále 4. největší počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 z celé České republiky (po Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně, Fakultní Thomayerově nemocnici a Fakultní nemocnici Ostrava) a pokles jejich počtu je pomalý, proti zbytku republiky i kraje opožděný.

 K plánované operativě by se krajská nemocnice chtěla začít vracet od 3. května. Pacienti nadále musí čekat, až je kontaktuje jejich lékař, buď telefonicky, nebo emailem.

Fotogalerie

Diskuse k článku