Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Aktuálně

V krajském městě probíhá výměna hlavních vodovodních uzávěrů

České Budějovice, publikováno 27.04.2021, autor: Petr Studenovský

V krajském městě v těchto dnech probíhá výměn pětadvaceti hlavních vodovodních uzávěrů. Provádějí ji pracovníci společnosti ČEVAK, kvůli opravám se řada domácností na pár hodin ocitne bez dodávek vody.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Je úterý ráno. Na jedné z ulic nedaleko Husovy třídy v Českých Budějovicích pracují zaměstnanci vodohospodářské společnosti ČEVAK. Vyměňuje se tu hlavní vodovodní uzávěr. „Tady a na dalších třech místech současně vyměňujeme hlavní vodovodní uzávěry, takzvaná šoupata. Zlepší se tím ovladatelnost vodovodní sítě.“ říká mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová. František Babický, zástupce provozního střediska v Českých Budějovicích, popisuje výměnu z technologického hlediska. „V první řadě dochází k přípravě toho výkopu. Je třeba pořádně očistit ta napojovací místa tam, kde dojde k tomu řezu a následně se napojují nové uzávěry.“

Příprava na každou jednotlivou výměnu trvá několik dní, samotná akce na místě pak zabere pár hodin. Po dobu oprav je nutné přilehlé domácnosti odstavit od dodávek vody. „Snažíme se, aby to skutečně trvalo nejkratší možnou dobu. Lidé by o těchto pracích měli vědět, pokud vědět nedostali, velmi se omlouváme za komplikace, ale bylo to nezbytně nutné.“ doplňuje mluvčí.


Celkem se v Českých Budějovicích tímhle způsobem mění pětadvacet šoupat, a to zejména ve čtvrti Čtyři Dvory. Cílem výměny je zlepšení ovladatelnosti vodovodní sítě. To znamená, že pokud dojde například k nenadálé události či havárii, umožní to společnosti uzavřít menší úseky vodovodního potrubí. Díky tomu je také možné lokalizovat místo poruchy mnohem rychleji.

Fotogalerie

Diskuse k článku