• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Otevření zámku Vimperk

Horní areál vimperského zámku poprvé ve své historii přivítal návštěvníky. Po celkové obnově vystřídalo byty úředníků muzeum a prohlídková trasa. Dvouletá rekonstrukce vyšla na 137 milionů korun.

Vimperk - Desítky let zámek Vimperk chátral a místní už ani nevěřili, že by se mohlo na jeho stavu něco změnit. V minulých staletích sloužil jako správní centrum celé oblasti a pokoje tu jako kanceláře a byty úředníků fungovaly až do roku 2015.

Stavební práce byly zahájeny 26. března 2019. Zahrnovaly kompletní přeložení vodovodů a kanalizace, nové rozvody elektřiny nebo sanaci dřevomorky. Největší proměnou jsou fasády na nádvoří a restaurovány byly také výmalby v renesančním apartmá či dřevěný záklopový strop.

„Národní památkový ústav převzal celou sbírku, která má několik desítek tisíc předmětů. Takže 90 procent toho, co tu vidíte v muzeu, je součástí sbírky Muzea Vimperska tady na zámku, který je ve správě Národního památkového ústavu,“ přiblížil fondy muzeua Petr Pavelec ředitel NPÚ v Českých Budějovicích.

V muzeu vás čeká kromě klasických sbírkových předmětů i několik zajímavých zážitků. Můžete se pokusit svézt dřevo na saních, zažijete pravou šumavskou vichřici a nebo si vytisknete na dobovém lisu něco na památku.

Obnovou prošly zhruba dvě třetiny Horního zámku. Dvě prohlídkové trasy přiblíží návštěvníkům, jak fungoval hrad ve středověku a v době největšího rozkvětu na počátku 17. století. Obnova bude pokračovat zhruba do roku 2027.

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Vltava je už teď plná vodáků

Slunečné dny a vysoké teploty přilákaly na Vltavu stovky vodáků. V těchto dnech ji splouvají hlavně školáci v rámci kurzů nebo výletů. Hlavní vodácká sezóna ale začíná až na konci června, kdy se na Vltavě vystřídají denně tisíce lidí.

Legiovlak doputoval na jih Čech

Legionářské muzeum na kolejích dorazilo na jih Čech. Legiovlak se svými historickými vagóny stojí na milevském nádraží, kde ho každý den navštíví stovky lidí. Ti se na originální putovní výstavě dozví vše o životě československých legionářů.

Margaretka dostala lék za 52 milionů korun

Dvouletá Margareta, o které jsme vám již v našem zpravodajství říkali, dostala lék za 52 milionů korun. Nově ho hradí pojišťovna a díky němu má holčička šanci zbavit se spinální svalové atrofie. Ta jí brání v pohybu. První zlepšení už je znát.

Policejní manévry v centru Českých Budějovic

Rozsáhlé policejní manévry mohli ve středu sledovat lidé v centru Českých Budějovic. V Široké ulici byl dopoledne nalezený opuštěný batoh a policie prověřovala, zda v něm není bomba. Zanechaný batoh se měl nacházet v jednom z obchůdků v Široké uli...