• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

ZOO na Hluboké slaví úspěch

Už měsíc pozorují ošetřovatelé na hnízdě orlů skalních zatím bíle opeřené mládě. V zoo se podařil odchov orlů vůbec poprvé. V republice chovají tyto dravce jen na třech místech.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Mláďat je v ZOO na Hluboké každý rok spousta, ale některé druhy přesto mají letos premiéru. Ne všechna zvířata milují pozornost návštěvníků a někdy trvá léta, než se jim podaří přivést na svět mláďata. Zooložka Markéta Jariabková nám prozradila, jak dlouho na mládě orlů čekali. „My orly chováme od roku 2010 a v roce 2014 se přestěhoval tento pár do nové velké voliéry. Nakonec jsme se dočkali a je to skvělé vidět, jak se rodiče o mládě na hnízdě starají.“

Loni se sice pár orlů skalních také chystal na rodičovské povinnosti, ale nakonec bylo hnízdo prázdné.

Kamera ve voliéře poblíž tygrů a kamzíků není a tak se ošetřovatelé o mláděti dozvěděli jen díky rodičům, kteří začali měnit své chování a nosit potravu do hnízda.

Pohyb na hnízdě naštěstí pokračoval a mláděti se opravdu daří. Výhodu má i v tom, že je jedináček a má veškerou péči rodičů jen pro sebe.

Vidět zhruba měsíc staré mládě není úplně samozřejmost. I my jsme čekali zhruba hodinu, než se nám ukázalo. Vy ale máte na pozorování spousta času. ZOO na Hluboké má v červnu otevřeno od 8:30 do 19:00.

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Vltava je už teď plná vodáků

Slunečné dny a vysoké teploty přilákaly na Vltavu stovky vodáků. V těchto dnech ji splouvají hlavně školáci v rámci kurzů nebo výletů. Hlavní vodácká sezóna ale začíná až na konci června, kdy se na Vltavě vystřídají denně tisíce lidí.

Legiovlak doputoval na jih Čech

Legionářské muzeum na kolejích dorazilo na jih Čech. Legiovlak se svými historickými vagóny stojí na milevském nádraží, kde ho každý den navštíví stovky lidí. Ti se na originální putovní výstavě dozví vše o životě československých legionářů.

Margaretka dostala lék za 52 milionů korun

Dvouletá Margareta, o které jsme vám již v našem zpravodajství říkali, dostala lék za 52 milionů korun. Nově ho hradí pojišťovna a díky němu má holčička šanci zbavit se spinální svalové atrofie. Ta jí brání v pohybu. První zlepšení už je znát.

Otevření zámku Vimperk

Horní areál vimperského zámku poprvé ve své historii přivítal návštěvníky. Po celkové obnově vystřídalo byty úředníků muzeum a prohlídková trasa. Dvouletá rekonstrukce vyšla na 137 milionů korun.