• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Společné jednání Rady Jihočeského kraje a města České Budějovice

V úterý poprvé v novém složení společně zasedala Rada Jihočeského kraje s Radou města České Budějovice. Řeč byla hlavně o dopravních stavbách, které jsou pro město i kraj zásadní.

České Budějovice - Zásadní dopravní stavby, České Budějovice jako Evropské město kultury, výstavba nového centra sociálních služeb nebo energetické zpracování odpadu. To byly jedny z témat, nad kterými se v úterý na krajském úřadě sešlo vedení kraje s českobudějovickými radními. Podle primátora Českých Budějovic Jiřího Svobody /ANO/ se obě tyto rady scházely i v minulosti. „Nebyla to první schůzka rad kraje a města, ty v těch minulých obsazeních se také uskutečnily, ale nebyly tak časté a zpravidla nepřinesly nějaká konkrétní řešení. My jsme se dohodli, že se budeme setkávat pravidelně a společně řešit problémy jak města, tak i kraje,“ říká českobudějovický primátor. „My jsme si definovali nějaká témata, na kterých si myslíme, že bychom měli spolupracovat. Já nejsem zastáncem toho, že tohle je starost kraje a tohle zase města, protože na celém území kraje žijí Budějovičáci, Strakoničáci, Táboráci. Takže já bude chtít, aby kraj jednal se všemi obcemi a snažil se jim pomáhat s řešením jejich problémů. České Budějovice jsou dominantní a je tady nejvíc obyvatel a také poměrně zásadní problémy, na kterých jsme se snažili najít nějakou shodu. Já mám dlouhodobě výhrady k přípravě strukturálních staveb na území Českých Budějovic a zásadní problém je doprava, takže jsme se bavili o tom, kde může kraj městu pomoct,“ doplňuje hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba z ODS. Řeč byla tedy především o dopravě. O obchvatu Českých Budějovic a jeho napojení na dálnici D3, kde je aktuálně zásadní problém na straně Ředitelství silnic a dálnic při stavbě tunelu Pohůrka, který nabírá zpoždění. Komplikace s výkupem pozemků u plánovaného kruhového objezdu na Okružní ulici brzdí zahájení výstavby Severní spojky a velmi diskutovaným tématem je příprava projektu podjezdu pod českobudějovickým nádražím, kterou si po neúspěšném řešení převzal od města právě kraj.  „My jsme nabídli, že se spojíme s Správou železnic a budeme s nimi společně připravovat nějakou variantu, už a ní pracujeme a chceme se v příštím týdnu znovu potkat a říct si, jestli by byla reálná a nechat ji dopravně posoudit. Jsme si vědomi, že se pohybujeme ve složitém prostředí, jsou tam domy na Dobrovodské, takže chceme najít co nejšetrnější variantu, která by tam nevytvářela zásadní hluk a dokázala převést tu dopravu. Je to o poctivém jednání a hledání řešení a my jsme na to jako kraj připraveni,“ vysvětluje Martin Kuba. Kromě dopravy, která je pro kraj dlouhodobě tématem číslo jedna, diskutovali radní na svém prvním společném jednání i o výstavbě speciálního centra sociálních služeb, které by mohlo vyrůst na pozemcích mezi Arpidou a domovem pro seniory U Hvízdala, nebo o zcela novém zařízení na energetické využití odpadu v Novém Vrátě. O dalších krocích i záměrech vás budeme informovat.

 

Autor: Petra Říhová

Související články

Očkování bez registrace v kraji funguje

Zdravotníci z očkovacího centra na výstavišti v Českých Budějovicích mají za sebou první den očkování bez registrace. I přes poměrně velký zájem se personálu podařilo situaci zvládnout a vše probíhalo bez komplikací. Očkování veřejnosti v nákupních c...

Jihočeský kraj ve středu v českobudějovickém očku spouští očkování bez registrace. Očkování v obchodních centrech hejtman s ohledem na zdravotníky zásadně odmítá.

Jihočeský kraj nepůjde cestou očkování bez registrace v obchodních centrech nebo nádražních halách. Lidé, kteří se chtějí nechat naočkovat bez registrace mohou od středy využít očkocentrum na českobudějovickém výstavišti, které je na tento způsob očk...

Znovuzrození věžních zvonů

Jedinečná událost se odehrála v sobotu 17.7. v dílně mistra zvonaře Michala Votruby v Myslkovicích u Soběslavi. Po náročných přípravách se tu odléval zvon do ikonické věže zámku v Českém Krumlově.