• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Aleje podél cest dělají správcům starosti v období bouřek i kvůli spadanému ovoci

Nedávné bouřky, které zasáhly také jihočeský kraj, způsobily pády stromů podél silnic. Správě a údržbě silnic Jihočeského kraje však nedělají starosti pouze spadané stromy kvůli bouřkám, ale i plody ovocných stromů podél cest, které po dozrání nikdo nesklízí.

Jihočeský kraj - Správa a údržba silnic Jihočeského kraje má ve své péči kolem 270 tisíc stromů podél silnic II. a III. tříd. Z celkového počtu stromů je jich víc než 60 tisíc ovocných. I ty v současné době dělají Správě a údržbě silnic starosti.

„Plody dozrají, spadnou a auta je rozjezdí. Není v našich silách plně zajistit očesání stromů,“ říká Petr Brom, ředitel Závodu SUSJK České Budějovice. Proto správci nabízejí také možnost samosběru ovoce ze stromů podél cest. I tento způsob sklizně a následného prodeje však přestává být aktuální. Zájemců, kteří kontaktují Správu a údržbu silnic Jihočeského kraje a využívají jablka například na moštování, ubývá.

Proto je snaha raději nahrazovat ovocné stromy novými okrasnými. O umístění i druhu dřeviny, tedy jestli bude ovocná či okrasná, nakonec rozhoduje odbor životního prostředí na příslušné obci. Ovocných alejí přesto ubývá. Stromů podél cest je i nadále dostatek. Podle odborníků je zásadní nepodcenit jejich ranou péči, aby v budoucnu mohly plnit svou funkci a byly odolné vůči povětrnostním vlivům.

Přestože jejich vyvrácení a pád při extrémním počasí může způsobit významné škody, anebo stromy mohou být pro řidiče nebezpečnou pevnou překážkou, mají aleje podél cest nezastupitelnou úlohu. Opticky vedou řidiče nebo poskytují vítaný stín. Odlišné vnímání alejí podél cest rozděluje veřejnost na dva tábory. Odborníci musí vyhovět legislativě. Hledají přitom možnosti, jak splnit požadavky zákona o pozemních komunikacích v rovnováze se zákonem o ochraně přírody a krajiny například jednostrannou výsadbou stromů a jejich dostatečnými rozestupy.

Autor: Kateřina Hálová

Související články

Ostrý provoz modrých zón začne v lednu

Od příštího pondělí mohou zájemci žádat o parkovací oprávnění v nových zónách v jižní části krajského města. Systém by měl být připravený ke spuštění v polovině listopadu. Takzvaně "naostro" začnou modré zóny platit od Nového roku.

Senioři si mohou nechat otestovat paměť

Na úterý připadá Den Alzheimerovy choroby. V domově důchodců na sídlišti Máj v Českých Budějovicích si mohli senioři nechat otestovat paměť. Tuhle službu domov poskytuje celoročně a zájemců přibývá.

Dopravnímu podniku chybí řidiči

Dopravní podnik v Českých Budějovicích dlouhodobě bojuje s nedostatkem řidičů. V současnosti mu jich k naplnění stavu chybí čtyřiadvacet. Uvažuje se tak o sloučení linek 1 a 4, které jezdí po stejné trase.

Bagrista našel na stavbě granát

Policejní pyrotechnici museli v pátek zasahovat na stavbě dálnice D3 u Plané nedaleko Českých Budějovic. Jeden z pracovníků stavební firmy totiž na místě našel dělostřelecké granáty.