• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Kraj podpoří prodejny na vesnicích

Obchody v malých obcích mohou získat dotaci od Jihočeského kraje na provozní náklady. Cílem programu Obchůdek 2021 je udržet malé prodejny na vsích. Jedna může získat až 100 tisíc korun.

Udržet na vsi obchod, není v posledních letech nic jednoduchého. Řetězcům se nevyplatí zřizovat malé pobočky a najít soukromého provozovatele je také problém. Tuto službu občanům podporuje dlouhodobě Jihočeský kraj a právě s jeho pomocí se podařilo opravit a vybavit například obchod v Žabovřeskách. " V období posledních tří let jsme obdrželi finanční prostředky z dotačního programu podpory venkovských prodejen, kdy jsme v jednom roce celou prodejnu zateplili, udělali jsme novou fasádu a v dalším roce jsme pořídili nové chladící zařízení." popisuje starostka obce Lucie Eliášová.

Ještě letos chystá obec na obchodě nové zastřešení a i na tuto akci přispěl Jihočeský kraj. Tento obchod funguje nepřetržitě už od 70. let minulého století a místní jsou za to vděční. "To je úplně skvělé, hlavně tady pro ty starší občany, kteří nemají možnost si dojet do velkého obchodu. Jsme strašně rádi, že ho tady máme, a jsme hlavně rádi, že tu máme naši českou obchodnici." potvrzuje jedna z obyvatelek Žabovřesk.

 

Náměstek hejtmana Pavel Hroch pokládá podporu prodejen na malých obcích za velmi důležitou: "Vnímáme to jako posilu toho venkovského prostoru, kde jsou obchody. Podpora jednotlivým nájemcům, provozovatelům těchto obchůdků, by bylo to, že bysme jim hradili energie, mzdy, odvody na sociální a zdravotní pojištění."

 

"Už jsem pročítala podmínky. Tato podpora je v gesci ministerstva průmyslu a obchodu. Bude administrována krajským úřadem a samozřejmě se rádi účastníme." dodává starostka.

 

Jednou z podmínek je i otevírací doba minimálně pět dnů v týdnu a u obcí do 350 obyvatel 3 dny v týdnu. Pokud vše půjde podle plánu, získá kraj od státu z tohoto programu až tři miliony korun a peníze by se do jednotlivých obcí dostanou v příštím roce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Petr Studenovský

Související články

Ostrý provoz modrých zón začne v lednu

Od příštího pondělí mohou zájemci žádat o parkovací oprávnění v nových zónách v jižní části krajského města. Systém by měl být připravený ke spuštění v polovině listopadu. Takzvaně "naostro" začnou modré zóny platit od Nového roku.

Senioři si mohou nechat otestovat paměť

Na úterý připadá Den Alzheimerovy choroby. V domově důchodců na sídlišti Máj v Českých Budějovicích si mohli senioři nechat otestovat paměť. Tuhle službu domov poskytuje celoročně a zájemců přibývá.

Dopravnímu podniku chybí řidiči

Dopravní podnik v Českých Budějovicích dlouhodobě bojuje s nedostatkem řidičů. V současnosti mu jich k naplnění stavu chybí čtyřiadvacet. Uvažuje se tak o sloučení linek 1 a 4, které jezdí po stejné trase.

Bagrista našel na stavbě granát

Policejní pyrotechnici museli v pátek zasahovat na stavbě dálnice D3 u Plané nedaleko Českých Budějovic. Jeden z pracovníků stavební firmy totiž na místě našel dělostřelecké granáty.