• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Senioři si mohou nechat otestovat paměť

Na úterý připadá Den Alzheimerovy choroby. V domově důchodců na sídlišti Máj v Českých Budějovicích si mohli senioři nechat otestovat paměť. Tuhle službu domov poskytuje celoročně a zájemců přibývá.

Hermíně Malátové bude zanedlouho osmdesát let. Na svůj věk je stále neuvěřitelně vitální, ke svému zdraví přesto přistupuje zodpovědně. I proto se rozhodla v úterý navštívit domov s pečovatelskou službou na sídlišti Máj v Českých Budějovicích, aby si nechala otestovat paměť. "Můj věk už mě opravňuje k tomu, abych byla obezřetná a neponechala nic náhodě. Tak jsem se rozhodla sem přijít a nechat si otestovat paměť." říká seniorka.

V příjemném prostředí domova pro seniory tak na paní Malátovou v rámci vyšetření čekalo několik úkolů, které její paměť prověřily. "Úkoly byly různé, ať už z matematiky, obecného přehledu, zkrátka taková všehochuť". dodává důchodkyně s úsměvem. "Vždycky říkám, že to není jako ve škole. Na tu paměť se společně podíváme, a když to nebude ono, tak klientům pak poradím, co dál. Rozhodně se není čeho bát." říká zdravotní sestra Jiřina Sedláčková, která seniorům paměť testuje. 

Zájem o tuto službu roste, a to hlavně kvůli pandemii koronaviru, která tento druh konzultace na dlouhou dobu zastavila. Ředitelka Domova pro seniory Petra Zimmelová uvádí, že v oblasti propagace je velkým pomocníkem dobrovolnické centrum ADRA v Českých Budějovicích. "Výrazně nám pomáhají s tím PR, roznášejí letáčky a tím dávají veřejnosti informaci, že tu tento týden testujeme."

Otestovat si paměť ale mohou senioři v domově celoročně. Konzultace jsou vždy v úterý a ve čtvrtek od 13 do 15 hodin, a to buď přímo v domově na Máji, nebo na odloučeném pracovišti na Zlaté stoce. Je ale potřeba se vždy dopředu objednat. Zájem je totiž čím dál vyšší. 

 

Autor: Petr Studenovský

Související články

Dopravní podnik nejspíš zdraží jízdné

Dopravní podnik v Českých Budějovicích se pravděpodobně chystá zdražit jízdné. Společné jednání představitelů města a dopravního podniku sice konrétní výsledek nepřineslo, vzhledem k rostoucím nákladům na provoz je ale zdražení zřejmě nevyhnutelné.

Lyžařské areály zdraží skipasy

Lyžařské areály na jihu Čech zdraží skipasy. Projeví se tak výrazné navýšení cen energií, inflace a růst platů zaměstnanců. Kvůli koronakrizi také pozdržela výrazná část skiareálů i plánované investice.

Písek se pustí do opravy letního kina

Písecké letní kino čeká už příští rok kompletní rekonstrukce. Opravy se dočká pódium, hlediště, promítárna, celé zázemí a přibude i zastřešení. Náklady se vyšplhají na zhruba 35 milionů korun.