• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Výsledky voleb

Na jihu Čech porazila koalice SPOLU hnutí ANO o více než dvě procenta. Třetí skončili Piráti a Starostové. ČSSD do boje o křesla nezasáhne, i když na krajské úrovni měla 5,45% hlasů. KSČM je na tom ještě hůř. Volební účast byla za posledních 23 let nejvyšší, k urnám přišlo přes 66 procent Jihočechů.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou za námi a volební účast ukazuje, že politika není veřejnosti lhostejná. Na řadě míst se navýšily počty voličů zejména o mladé lidi. Už první den hlásily některé okrsky více jak 50% účast a na některých místech se tvořily fronty. Nakonec se po sečtení na jihu Čech zastavila účast na hodnotě 66,34 procenta.

Voličům poděkoval hejtman Martin Kuba. „Já jako hejtman bych chtěl poděkovat všem Jihočechům, kteří k volbám přišli. Ať už volili kohokoli, je to strašně důležité a samozřejmě mám radost z toho, že uspělo v jižních Čechách SPOLU, že jsme tady zvítězili, že jsme nad republikovým průměrem.“

Po napínavém boji měl radost i lídr ODS Jan Bauer. „Nakonec se to podařilo, takže jsem moc rád a doufám, že tím jihočeským výsledkem pomůžeme tomu, aby se na té celostátní úrovni podařilo přetavit ten volební výsledek do nějaké dobré vlády.“

Voličům poděkoval také primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda /ANO/. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám dali hlas. Tak celorepublikově všichni ví, jak to dopadlo, tři spojené strany dokázaly porazit jednu. Co se týče jižních Čech, tak i tam bylo hnutí ANO poraženo, o 2,5 procentního bodu, takže zřejmě ty strany, které uspěly, dokázaly přilákat k volbám víc voličů, nám se to asi třeba tolik nepovedlo.“

Letošní výsledky ovlivnil nový způsob přepočítávání hlasů na mandáty. V konečném výsledku získalo ANO 72 křesel, SPOLU 71, Piráti a STAN 37 a SPD 20. Komunisté poprvé od revoluce ve Sněmovně nezasednou, stejně tak ani ČSSD. Překvapením bylo takzvané vykroužkování Pirátů, kteří získali pouze čtyři mandáty. „V těch volbách šlo hodně o emoce a tentokrát takové, že buď je tady významná vůle po tom, aby přišla změna a nebo je tady prostě strach z té změny, a samozřejmě tyhle síly jsou v České republice hodně vyrovnané,“ dodal Jan Bauer.

Volby 2021 se obešly bez větších problémů a teď už můžeme sledovat vyjednávání politických stran. SPOLU a Piráti a STAN už se dohodli, že sestaví vládu a vyzvali prezidenta, aby je tímto úkolem pověřil. „Já si myslím, že v tom má Petr Fiala velkou šanci, aby ten druhý poločas toho utkání zvládl. Že to nebude jednoduché, o tom jsem přesvědčen, možná to bude ještě náročnější než ty samotné volby,“ doplnil Bauer.

Myslím, že Českou republiku čeká změna, teď je na nás všech, abychom ji dokázali proměnit tu emoci, která je velmi příjemná v to, aby vznikla vláda, která dokáže řešit každodenní problémy těch lidí,“ zhodnotil výsledek Martin Kuba.

Novým poslancem se stal Pavel Klíma za TOP 09, který zároveň zůstává náměstkem hejtmana. Naopak Viktor Vojto ze STAN kvůli nové funkci poslance opustí místo náměstka českobudějovického primátora. Ve volbách neobhájili mandáty Miloslav Rozner SPD ani Lukáš Kolářík za Piráty.

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Dopravní podnik nejspíš zdraží jízdné

Dopravní podnik v Českých Budějovicích se pravděpodobně chystá zdražit jízdné. Společné jednání představitelů města a dopravního podniku sice konrétní výsledek nepřineslo, vzhledem k rostoucím nákladům na provoz je ale zdražení zřejmě nevyhnutelné.

Lyžařské areály zdraží skipasy

Lyžařské areály na jihu Čech zdraží skipasy. Projeví se tak výrazné navýšení cen energií, inflace a růst platů zaměstnanců. Kvůli koronakrizi také pozdržela výrazná část skiareálů i plánované investice.

Písek se pustí do opravy letního kina

Písecké letní kino čeká už příští rok kompletní rekonstrukce. Opravy se dočká pódium, hlediště, promítárna, celé zázemí a přibude i zastřešení. Náklady se vyšplhají na zhruba 35 milionů korun.