• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Kotlíkové dotace pro rodiny s nízkými příjmy

Kotlíkové dotace 2022, to je další podpora od státu, kterou přerozdělí Jihočeský kraj. Tentokrát je určena pro domácnosti s nižšími příjmy a už teď je spuštěna předregistrace. Díky ní pak ministerstvo životního prostředí určí, kolik peněz půjde na výměnu zastaralých kotlů tentokrát.

 

-JIŽNÍ ČECHY- Od prvního září 2022 bude platit zákaz provozu kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Proto už teď spustil Jihočeský kraj předregistraci žadatelů o kotlíkové dotace. Důvod předregistrace nám popsal Pavel Hroch, náměstek hejtmana Jihočeského kraje. „Zjistíme, kolik finančních prostředků bychom mohli získat, je to pro nás velmi důležité. Životní prostředí chceme v jižních Čechách zachovat, aby bylo krásné. Proto žádám, aby se co nejvíc lidí zapojilo.“ Tentokrát je plánovaná dotace určená rodinám s nižšími příjmy. „Musí tam uvést i své příjmy, nesmí dosahovat více jak 170 900 kč za rok, aby /bylo žádosti vyhověno. My nevíme, kolik máme v kraji nízkopříjmových rodin a proto je ten dotazník tak důležitý,“ doplnil Hroch.

 

Bez průzkumu nemůže v příštím roce kraj požádat ministerstvo životního prostředí o dotace. Dotazník najdete na stránkách Jihočeského kraje.

 

Chci vyzvat všechny starosty a starostky, aby nám byli nápomocni, aby upozornili všechny občany, aby požádali. Ať už to bude čerpadlo, kotel na biomasu nebo plyn, zjistíme tak, kolik finančních prostředků můžeme získat,“ poprosil obce náměstek.

 

Ostatní domácnosti si nadále mohou zažádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám a to prostřednictvím Státního fondu životního prostředí České republiky.

 

V Jihočeském kraj bylo od roku 2016, kdy byly kotlíkové dotace zahájeny, zrealizováno 9 189 výměn kotlů, na které byla proplacena dotace v celkové výši 1,014 mld. korun.

 

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Turistů na Šumavě oproti loňsku ubylo

Návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní jako loni. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Sledovanými místy prošlo méně mnohem méně lidí, než v roce 2020. Jedním z faktorů nižší návštěvnosti je prý i špatné počasí.

Někteří chovatelé prasat ruší chovy

Někteří jihočeští chovatelé prasat ruší nebo omezují své chovy. Příčinou jsou jak zvyšující se náklady, tak naopak nízké výkupní ceny. V říjnu stál kilogram vepřového masa pětadvacet korun, to je nejméně v historii samostatné České republiky.

Jihočeská krematoria jsou vytížená

Veřejností se šíří informace, že jihočeská krematoria jsou aktuálně maximálně vytížená. Přestože počet úmrtí pacientů s covidem opět vzrostl a na jihu Čech zemřelo od počátku pandemie už 1937 lidí, situace v pohřebních službách s tím zcela nesouvisí....

Vánoce v čokoládě

Vánoce v čokoládě – tak se jmenuje nová výstava Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Expozice vás zavede do historie této sladké pochoutky. Uvidíte tu ukázky obalů, plechovek, krabiček od čokolád, staré vánoční kolekce a další zajímavosti.