• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Nasvícení hřbitova v Trhových Svinech

Lidé z Trhových Svinů a okolí opět zapálili svíčky na zaniklém hřbitově v centru města. Podařilo se určit dalších dvacet míst, kde kdysi stály náhrobky. Místní tak uctili památku svých předků.

Úderem šesté hodiny se u kostela Nanebevzetí Panny Marie znovu sešli lidé, aby uctili památku zesnulých. V okolí kostela už desítky let nejsou žádné náhrobky, hřbitov byl zrušen za komunistů. Místní ale na své předky nezapomněli a postupně se snaží s fotografií určit, kde kdo odpočívá.

V místech, kde vidíte svíčky, stály dříve hroby. Místní z Trhových Svinů si sem přišli zavzpomínat na své předky a tato akce se konala už podruhé a organizuje ji Jan Štifter. „Akce se konala po roce, my jsme měli loni těch svíček kolem stovky, letos už je jich 120. To znamená, že jsme o dalších 20 jmen a hrobů dál. To je dobře, daří se nám zachytit další paměti tohoto místa.“

Nasvítit pohřebiště přišla i starostka města Věra Korčaková. „Já jsem samozřejmě velmi ráda, protože to je důležité pěstovat vztah lidí ke svým předkům, vztah mezi námi současníky a posiluje to i vztah k městu.“

V centru města se pohřbívalo už od 13. století, byli to lidé z celé farnosti, která zahrnovala přes deset vesnic a zrušením komunisté chtěli odtáhnout místní od církve. Polohové knihy pohřebiště jsou nezvěstné. „Náhrobky tenkrát šly i do základů domů. Lidé měli možnost si ostatky převézt na nový hřbitov, ale drtivá většina těl tu zůstala, je tu kolem 50 tisíců mrtvých,“ připomněl pohnutou historii tohoto místa Štifter. Někteří lidé se o stěhování ostatků ani nedozvěděli. Stejný osud měl i hřbitov v Borovanech.

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Turistů na Šumavě oproti loňsku ubylo

Návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní jako loni. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Sledovanými místy prošlo méně mnohem méně lidí, než v roce 2020. Jedním z faktorů nižší návštěvnosti je prý i špatné počasí.

Někteří chovatelé prasat ruší chovy

Někteří jihočeští chovatelé prasat ruší nebo omezují své chovy. Příčinou jsou jak zvyšující se náklady, tak naopak nízké výkupní ceny. V říjnu stál kilogram vepřového masa pětadvacet korun, to je nejméně v historii samostatné České republiky.

Jihočeská krematoria jsou vytížená

Veřejností se šíří informace, že jihočeská krematoria jsou aktuálně maximálně vytížená. Přestože počet úmrtí pacientů s covidem opět vzrostl a na jihu Čech zemřelo od počátku pandemie už 1937 lidí, situace v pohřebních službách s tím zcela nesouvisí....

Vánoce v čokoládě

Vánoce v čokoládě – tak se jmenuje nová výstava Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Expozice vás zavede do historie této sladké pochoutky. Uvidíte tu ukázky obalů, plechovek, krabiček od čokolád, staré vánoční kolekce a další zajímavosti.