• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Českobudějovický advent začíná už tento pátek

Letošní Českobudějovický advent začíná už tento pátek. Pro návštěvníky je připravený kulturní program, více než 90 adventních stánků, vyhlídková věž i ledové kluziště. Novinkou je vyhlídkové vánoční kolo, ze kterého uvidíte na celé adventní městečko a to z výšky 16 metrů.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - I když letošní advent začíná oficiálně až příští víkend, na českobudějovickém náměstí odstartuje už tento pátek. „jediné, co ještě nebude v provozu je kluziště a živý kulturní program. Ale jinak vánoční trhy, hudba, atmosféra, stánkový prodej, rychlé občerstvení, vyhlídkové kolo, kolotoč pro děti, betlém, to už všechno bude na místě.“ říká pořadatelka akce Lenka Střítecká.

Letošní Českobudějovický advent má dvě velké novinky. Tou nepřehlédnutelnou je vyhlídkové vánoční kolo, ze kterého se vám naskytne jedinečný pohled na celé náměstí z výšky 16 metrů. „Kolo má deset gondol po čtyřech a jedna jízda bude mít asi pět minut. Další novinkou pro letošní rok jsou krásné dobové panenky v nadživotní velikosti, které stojí mezi kašnou a kluzištěm. Udělají tu atmosféru v té vnitřní části adventního městečka zase o něco krásnější.“ upřesňuje Střítecká.

Ledové kluziště, které už tradičně stojí kolem Samsonovy kašny, uvítá první bruslaře 26. listopadu. Pokud nemáte brusle, určitě vás potěší, že i letos bude k dispozici půjčovna. Kluziště by mělo fungovat až do 6. ledna. „Bude v provozu každý den od 10:00 do 21:00 a bude bezplatně jako každý rok.“ dodává pořadatelka.

Tentokrát se Vánoce na budějovickém náměstí ponesou v atmosféře muzikálových melodií. Na adventním pódiu totiž zazáří muzikálové hvězdy. V programu je naplánováno více jak 70 vystoupení. Chybět ale budou dvě tradiční akce. Kvůli proticovidovým opatřením se letos neuskuteční Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a zrušil se i přílet anděla na náměstí.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Turistů na Šumavě oproti loňsku ubylo

Návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní jako loni. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Sledovanými místy prošlo méně mnohem méně lidí, než v roce 2020. Jedním z faktorů nižší návštěvnosti je prý i špatné počasí.

Někteří chovatelé prasat ruší chovy

Někteří jihočeští chovatelé prasat ruší nebo omezují své chovy. Příčinou jsou jak zvyšující se náklady, tak naopak nízké výkupní ceny. V říjnu stál kilogram vepřového masa pětadvacet korun, to je nejméně v historii samostatné České republiky.

Jihočeská krematoria jsou vytížená

Veřejností se šíří informace, že jihočeská krematoria jsou aktuálně maximálně vytížená. Přestože počet úmrtí pacientů s covidem opět vzrostl a na jihu Čech zemřelo od počátku pandemie už 1937 lidí, situace v pohřebních službách s tím zcela nesouvisí....

Vánoce v čokoládě

Vánoce v čokoládě – tak se jmenuje nová výstava Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Expozice vás zavede do historie této sladké pochoutky. Uvidíte tu ukázky obalů, plechovek, krabiček od čokolád, staré vánoční kolekce a další zajímavosti.