• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Začíná prořezávka vánočních stromků

V těchto dnech začíná na jihočeských plantážích i v lesích prořezávka vánočních stromků. Největší zájem je v posledních letech o kavkazské jedle. Ceny stromečků by měly být podobné těm loňským.

JIHOČESKÝ KRAJ - Právě v těchto dnech lesníci vybírají stromečky, které už za pár týdnů budou zdobit tisíce domácností. První adventní víkend se totiž nezadržitelně blíží a tak finišují přípravy na prodej vánočních stromků. „Oficiální zahájení plánujeme na 9. prosince, což je čtvrtek. To bude ta naše hlavní prodejna otevřená od 8 hodin.“ říká jednatel firmy Lesy města Písku Václav Zámečník.

Písečtí lesníci připraví na vánoční trh zhruba 3000 jedlí, smrků a borovic. Někde vánoční stromky lehce podraží, jinde zůstanou ceny stejné jako vloni. „Nechtěli jsme jít s dobou, takže i ta nejvyšší, i ta nejnižší cena zůstává stejná. Ten nejlacinější smrček je pořád kolem stovky a ta nejdražší jedle je za 500 korun.“ upřesňuje Zámečník.

Vánoční stromky rostou na plantáži šest až osm let než se dostanou k zákazníkům. Nejvíce se prodávají kavkazské jedle. Lesníci řežou stromky průběžně, takže jsou čerstvé a právě proto vám doma vydrží dlouho. To je ten hlavní důvod, proč si lidé kupují jehličnany radši tady než před obchodními centry. „Ty smrky nebo jakákoli jiná dřevina, která se uřeže v lese těsně před tím prodejem, je čerstvá. Není nikde měsíc skladovaná. Takže v té čerstvosti bych viděl hlavní přednost prodeje u nás.“ dodává jednatel firmy Lesy města Písku.

Jestli si chcete vánoční stromek koupit už teď, měli by jste ho do Štědrého dne nechat na zahradě nebo na balkoně. Určitě ho nedávejte do tepla.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Turistů na Šumavě oproti loňsku ubylo

Návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní jako loni. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Sledovanými místy prošlo méně mnohem méně lidí, než v roce 2020. Jedním z faktorů nižší návštěvnosti je prý i špatné počasí.

Někteří chovatelé prasat ruší chovy

Někteří jihočeští chovatelé prasat ruší nebo omezují své chovy. Příčinou jsou jak zvyšující se náklady, tak naopak nízké výkupní ceny. V říjnu stál kilogram vepřového masa pětadvacet korun, to je nejméně v historii samostatné České republiky.

Jihočeská krematoria jsou vytížená

Veřejností se šíří informace, že jihočeská krematoria jsou aktuálně maximálně vytížená. Přestože počet úmrtí pacientů s covidem opět vzrostl a na jihu Čech zemřelo od počátku pandemie už 1937 lidí, situace v pohřebních službách s tím zcela nesouvisí....

Vánoce v čokoládě

Vánoce v čokoládě – tak se jmenuje nová výstava Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Expozice vás zavede do historie této sladké pochoutky. Uvidíte tu ukázky obalů, plechovek, krabiček od čokolád, staré vánoční kolekce a další zajímavosti.