• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Obézních lidí přibývá

V Písku roste počet obézních lidí, kteří v rámci redukce váhy sáhnou po lécích na hubnutí. Vyplývá to z bilance jediné XXL ambulance v Jihočeském kraji, kterou provozuje písecká nemocnice. Většina pacientů, kteří se rozhodli zhubnout pod lékařským dohledem, si nechala léky předepsat.

PÍSEK - Písecká ambulance XXL se věnuje péči o obézní pacienty. Jejím cílem je prostřednictvím redukce váhy předcházet civilizačním chorobám a zlepšit kvalitu života svých klientů. „Pacient se buď objedná sám nebo přijde na doporučení lékaře a přinese si jídelníček. To znamená, že si týden poctivě zapisuje, co všechno sní. Přijde sem, já ho vyšetřím, zváží se, změří se mu obvod pasu, zhodnotí se tíže a stupeň té obezity a vytvoříme léčebný plán.“ říká vedoucí lékařka písecké XXL ambulance Diana BouzekriJohnová.

Na hubnutí osob s nadváhou dohlíží lékařka spolu s nutriční terapeutkou. Léčbu obezity tu vždy zahajují úpravou jídelníčku a to v kombinaci se zvýšením pohybové aktivity. „Vyvarovat by se měli určitě tučných potravin, jako jsou salámy, vysokokalorické nápoje, různé fast foody a tak dále. Doporučila bych vyváženou stravu, hodně vlákniny, vitamínů, minerálních látek.“ doplňuje nutriční terapeutka písecké XXL ambulance Eliška Říhová.

Většina pacientů je, co se týče redukce váhy, úspěšná a to i díky lékům na hubnutí, které si nechávají předepsat. „Léky používáme v podstatě dvoje. Jedny ovlivňují chutě k jídlu a druhé ovlivňují vyprazdňování žaludku. Jsou pouze na předpis a nedají se tak zakoupit v lékárně.“ upřesňuje lékařka.

V poslední době rapidně přibývá lidí, kteří trpí obezitou. Zájem o hubnutí pod lékařským dohledem je tak enormní. „Máme tady kromě epidemie koronaviru i epidemii obezity. I když jdeme po ulici, tak na první pohled vidíme, že těch obézních lidí opravdu přibývá a i množství lidí, kteří se k nám objednávají, narůstá.“ říká Diana Bouzekri Johnová.

Pokud se chcete do hubnutí pustit i vy, ambulance XXL funguje v písecké nemocnici každé úterý odpoledne.

Autor: Petr Studenovský

Související články

Turistů na Šumavě oproti loňsku ubylo

Návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní jako loni. Uvedl to mluvčí parku Jan Dvořák. Sledovanými místy prošlo méně mnohem méně lidí, než v roce 2020. Jedním z faktorů nižší návštěvnosti je prý i špatné počasí.

Někteří chovatelé prasat ruší chovy

Někteří jihočeští chovatelé prasat ruší nebo omezují své chovy. Příčinou jsou jak zvyšující se náklady, tak naopak nízké výkupní ceny. V říjnu stál kilogram vepřového masa pětadvacet korun, to je nejméně v historii samostatné České republiky.

Jihočeská krematoria jsou vytížená

Veřejností se šíří informace, že jihočeská krematoria jsou aktuálně maximálně vytížená. Přestože počet úmrtí pacientů s covidem opět vzrostl a na jihu Čech zemřelo od počátku pandemie už 1937 lidí, situace v pohřebních službách s tím zcela nesouvisí....

Vánoce v čokoládě

Vánoce v čokoládě – tak se jmenuje nová výstava Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Expozice vás zavede do historie této sladké pochoutky. Uvidíte tu ukázky obalů, plechovek, krabiček od čokolád, staré vánoční kolekce a další zajímavosti.