Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Ekonomika

Jen pár lidí chybělo loni Temelínu k návštěvnickému rekordu

České Budějovice, publikováno 16.01.2018, autor: Marek Sviták, Jiří Bydžovský

Autor: JETE

Historicky druhou nejvyšší návštěvnost zaznamenalo loni Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín. Do jeho zázemí v zámečku Vysoký Hrádek dorazilo 38 042 evidovaných návštěvníků. To je o pouhých 15 návštěvníků méně než v dosud rekordním roce 2014. Mezi zájemci o energetiku dominovali Češi, největší nápor zažívalo infocentrum i samotný areál elektrárny o prázdninách. Dohromady s Dukovany pak obě jaderná infocentra navštívilo přes 69 tisíc lidí.

Přísně střežené areály, kterým dominují vysoké chladicí věže, lákají návštěvníky podobně jako významné hrady a zámky. Přitom ale v minulosti existovaly obavy z dopadu její stavby na cestovní ruch. Ty se nakonec nepotvrdily a temelínské infocentrum dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější jihočeské objekty. „Skoro sedmdesát tisíc lidí, kteří do Dukovan a Temelína loni dorazili, je výborné číslo. Cestovní ruch je pro oba regiony velmi důležitý a jsem rád, že jako vyhledávané turistické cíle ho pomáháme rozvíjet. Svým zaměřením přispíváme i k technickému vzdělávání, které je důležité pro know-how celé země,“ konstatuje ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ Bohdan Zronek.
Model jaderného reaktoru, maketa paliva nebo stopa po kosmickém záření loni přitahovaly organizované skupiny studentů i individuální návštěvníky. Pro ty byla jihočeská elektrárna vyhledávaným cílem především o prázdninách. Během nich se měnila i forma dopravního prostředku, kdy velmi často byla ve stojanech před infocentrem k vidění cyklistická kola. Zájem návštěvníků byl také o fotografii u makety reaktorového sálu, kterou elektrárna představila jako novinku v loňském roce.
Z 32 států k Temelínu dorazilo 1 640 zahraničních návštěvníků. Převažovali turisté z Polska, Rakouska a Německa. Ze vzdálenějších zemí si do temelínského infocentra našli cestu lidé například z Egypta, Austrálie, Kazachstánu nebo Brazílie.
Celkem infocentra a provozy Skupiny ČEZ ohlásily návštěvnický rekord. Dohromady je navštívilo 224 tisíc lidí. Na prvním místě s téměř sto tisíci turisty skončil jeden z „divů České republiky“ -  Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Jaderné elektrárny se umístily na druhém místě.
Od roku 1991 do konce loňského roku navštívilo elektrárnu Temelín 634 822

Fotogalerie

Autor: JETE

Diskuse k článku