• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Studentka z Ruska podporuje Ukrajinu

Studentka písecké filmové školy, Ruska Marina Malysh, se snaží změnit pohled veřejnosti na ruské občany.

 

V době, kdy se Vladimir Putin stal poprvé ruským prezidentem, nebyla dnes dvacetiletá studentka Marina Malysh ještě na světě. Ráda by změnila pohled české veřejnosti na Rusy, protože podle ní jde především o Putinovu válku, ne o agresi Ruska.

Marina Malysh pochází z ruského města Južno-Sachalinsk, které leží na Dálném Východě v blízkosti Japonska. Pro život v České republice se rozhodla kvůli studiu režie na Filmové škole Miroslava Ondříčka. Od listopadu loňského roku proto žije v Písku. „Moc se mi tady líbí. Je tady takové velmi komfortní prostředí a moc se liší od Sachalinu, kde jsem žila,“ pochvaluje si Marina život v jižních Čechách. Studium v zahraničí pro ni byla možnost emigrace, protože už několik let cítila, že se politická situace v Rusku zhoršuje a obávala se, že zmešká příležitost odcestovat. „Cítila jsem, že Putin chce válku, že ona bude, ale nechtěla jsem tomu věřit a když jsem se ráno 24.února probudila a přečetla jsem zprávy, že opravdu to začalo...no, měla jsem prostě šok, protože i když viděla, že to bude, ale nechtěla jsem věřit,“ říká Marina.

Sama popisuje vztah Rusů a Ukrajinců jako bratrský. Podle ní má mnoho Rusů na Ukrajině rodinu nebo přinejmenším přátele. Ona sama trávila dětství v ukrajinském městě Berdyčev, kam jezdila k prababičce na prázdniny. „Pro mě je to těžký, protože jsem Ruska, ale má rodina pochází z Ukrajiny. Má maminka je Ukrajinka, můj tatínek je Ukrajinec, a proto zároveň moc se bojím za svou rodinu, která je na Ukrajině,“ říká.

Po ruské invazi na Ukrajinu se začala především na sociálních sítích šířit nenávist vůči všem Rusům. Marina se lidem ve svém okolí i veřejnosti prostřednictvím přednášek snaží vysvětlit, že zdaleka ne všichni Rusové s postojem Putina souhlasí.

Lidé v Rusku se taky snaží protestovat, ale to není možné. Tam je obrovská armáda kolem Putina, která zadržuje každého, kdo představuje nějaké nebezpečí pro Kremlin, pro něho,“ vysvětluje Marina.Pevně doufá, že nakonec dojde ke změně ruské vlády, že v létě už bude po válce a setká se doma v Sachalinu se svou rodinou.

 

Autor: Kateřina Hálová

Související články

Na jihu se objevil račí mor

V jižních Čechách se podle výsledků analýzy provedené Krajskou veterinární správou po letech objevil račí mor. Nebezpečná nemoc se objevila při odlovu ryb v Rožmitále na Šumavě.

V Brlohu hořela skládka

V noci na úterý začala hořet skládka v Brlohu na Českokrumlovsku. Na místě byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Vzhledem k tomu, že jde o požár skládky, je škoda nulová.