Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Politika

V Táboře se setkají stoupenci nové platformy uvnitř ČSSD

České Budějovice, publikováno 20.01.2018, autor: ČTK, Jiří Bydžovský

Autor: archiv JTV

V Táboře se setkají stoupenci nové platformy uvnitř ČSSD, kterou založili kritici současného vedení strany. Chtějí vést debatu o dalším směřování sociální demokracie poté, co neuspěla v loňských volbách do Sněmovny. Představitelé platformy, mezi které patří bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola a bývalý místopředseda ČSSD a někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek, žádají přímou volbu předsedy strany a to, aby členové ČSSD přímo rozhodli o případném vstupu do vlády.

ČSSD bude na únorovém mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové volit nové vedení. Funkci předsedy loni v polovině června opustil kvůli klesajícím volebním preferencím Bohuslav Sobotka, stranu místo něj vede statutární místopředseda Milan Chovanec. Podle Chovance musí sjezd potvrdit eventuální vládní spolupráci ČSSD s ANO, s nímž zástupci sociální demokracie vyjednávají poté, co menšinový kabinet Andreje Babiše nezískal ve Sněmovně důvěru.
Za vznikem platformy pojmenované Zachraňme ČSSD stojí vedle Zimoly a Haška také například bývalý senátor Zdeněk Škromach, poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny a poslanec Jiří Běhounek. Platforma by měla podle nich být neformálním diskusním fórem, které umožní debatu o budoucnosti strany a o jejích hodnotách. Vlastní kandidáty do vedení ČSSD podle Zimoly platforma nemá, Hašek vlastní kandidaturu přímo vyloučil.
Platforma chce změnit formát únorového sjezdu ČSSD na "permanentní sjezd", který by fungoval až do řádného sjezdu strany a změnil by stanovy ČSSD tak, aby předsedu volili přímo členové. Podle Haška a Foldyny by se strana měla vrátit k myšlenkám, které dříve prosazovala. Zmínili především zdanění církevních restitucí, posílení daňové progrese a zavedení sektorových daní, podporu bydlení nebo větší rozšíření referend.

Fotogalerie

Autor: archiv JTV

Diskuse k článku