• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Kvůli úsporám nevyjedou některé autobusové letní linky

Letos nevyjedou v jižních Čechách některé letní autobusové linky. Chybí na ně peníze nebo jsou od loňska zrušené kvůli covidu.

V minulých týdnech jezdilo po Jihočeském kraji přibližně stejně spojů, jako před pandemií. V létě by ale cestující měli počítat s tím, že některé linky, které byly loni v provozu, letos nevyjedou. „Oproti minulému roku jsme některé letní linky ponížili z toho důvodu, že se jednalo o linky, které byly realizované z takzvaných evropských fondů, kdy nám Evropská unie platila 85% a my jsme 15% kofinancovali,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jihočeského kraje Antonín Krák. 

Po vyhodnocení využívání letních linek kraj některé z nich z důvodu nedostatečného zájmu omezil. Letos kraj nepočítá se provozem autobusové linky z Jindřichova Hradce do Frymburku, z Hradce do Tábora přes Červenou Lhotu ani z Tábora přes Orlík do Blatné, jako tomu bylo v uplynulých letech. Nepojede ani letní linka Nové Hrady – Pohorská Ves – Kaplice – Český Krumlov, která loni nebyla v provozu kvůli covidu a letos ji kraj už neobnovil. Diskutovaná linka z Nové Pece na Jelení Vrchy nakonec naopak pojede.

"Pro letošní rok v jihočeských letních linkách nepočítáme s nějakými převratnými novinkami. Bohužel jsme ovlivňováni cenou vstupů a hlavně cenou pohonné hmoty,“ říká ekonom dopravy firmy Jikord Jiří Pešek. Společnost Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy, spočítala, že když letos bude průměrná cena nafty 45 Kč za litr, stoupnou roční výdaje na provoz autobusů o 85 milionů Kč „Cena se rapidně zvedla, v současné době je to cca o nějakých 39% oproti loňskému srpnu. Takže my budeme muset počítat s tím, že dopravcům budeme muset kompenzovat náklady, které jsou vzniklé tímto zdražením,“ dodává Pešek.

„V letošním roce bude Jihočeský kraj realizovat celkem 11 letních linek. Jsou to cyklistické linky, které dopraví naše cyklisty například z Českých Budějovic na Lipensko, do Nových Hradů a podobně," říká Antonín Krák. Při této příležitosti kraj tradičně posiluje počet vlakových spojů na šumavských lokálkách. Cyklistickou sezónu podpoří také prostřednictvím Českých drah v oblasti Lipenska.Jihočeský kraj dotuje rekreační dopravu z programů na turistický ruch. Letos na ni vyčlenil dva miliony korun, loni tři miliony, před pandemií to bylo až pět milionů korun.„O dotaci mohou žádat provozovatelé lodní dopravy, parních vlaků a dalších obdobných spojů,“ dodává Krák.

Vedení Jihočeského kraje věří, že stávajících 11 letních autobusových linek si najde u cestujících oblibu a podpoří turistický a cyklistický ruch na jihu Čech.

Autor: Kateřina Hálová

Související články

Na jihu se objevil račí mor

V jižních Čechách se podle výsledků analýzy provedené Krajskou veterinární správou po letech objevil račí mor. Nebezpečná nemoc se objevila při odlovu ryb v Rožmitále na Šumavě.

V Brlohu hořela skládka

V noci na úterý začala hořet skládka v Brlohu na Českokrumlovsku. Na místě byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Vzhledem k tomu, že jde o požár skládky, je škoda nulová.