• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

České akademické hry v Českých Budějovicích

Jihočeská univerzita poprvé pořádá České akademické hry. 1600 studentů z českých vysokých a vyšších odborných škol bude bojovat o titul Akademický mistr/mistryně v 19 sportech.

 

Největší studentská sportovní akce v České republice právě probíhá v Českých Budějovicích. Na zahájení 20. ročníku zazněla studentská hymna i sliby sportovců a rozhodčí. „Já věřím, že se zúčastníme kvalitními zástupci těchto akademických her a věřím, že pedagogická fakulta a její katedra tělovýchovy a sportu se nenechá zahanbit ostatními univerzitami. Především děkuji pedagogické fakultě, že to tak skvěle organizuje,“ uvedl při zahájení Bohumil Jiroušek, rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Máme tu velkou čest, že můžeme poprvé v Českých Budějovicích jako Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích zahajovat a pořádat České akademické sportovní hry. Zatím jsme to ještě nikdy nedělali, tak doufám, že se ta velká premiéra povede a že se nám podaří ty hry uspořádat minimálně tak dobře jako ti všichni předchůdci před námi,“ dodala Helena Koldová, děkanka Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Na jednotlivá sportoviště přijdou fandit budějovické základní i střední školy. „Máme tady fotbal, futsal, florbal, basketbal, volejbal, házenou a co se týká individuálních sportů, tak samozřejmě atletika, plavání a asi dalších osm sportů,“ vyjmenoval sporty Radek Vobr, místopředseda organizačního výboru ČAH. Fandit může samozřejmě i široká veřejnost. Podle předpovědi bude přát sportovcům i počasí. „Nejvíc bych nalákal České Budějovice na závod ve veslování, který proběhne v sobotu zhruba od devíti hodin, je to ta část Vltavy od mostu na Strakonické,“ dodal Radek Vobr.

Akademické hry se konají letos po dvacáté a organizuje je Česká asociace univerzitního sportu. „My jsme s napětím očekávali, kolik se zaregistruje studentů a 1600 je opravdu vysoká účast, takže mám velkou radost. Zejména po tom covidovém období, kdy se nedalo nic dělat, tak jsem se pořád nenabažila, stále mám radost z toho, že to jde,“ řekla Ivana Ertlová, předsedkyně České asociace univerzitního sportu. Hry končí 22. června. Sledujte Akademické hry na sociálních sítích a přijďte fandit.

 

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Extrémní aktivita klíšťat

Jihočeští hygienici varují před mimořádnou aktivitou klíšťat, která je v těchto dnech na nejvyšším pátém stupni. Jen v minulém týdnu potvrdili 99 případů lymské boreliózy a 14 případů klíšťové encefalitidy. Ve srovnání s loňským rokem jde o významný ...

Keramický workshop v nemocnici

Malování hrníčků jako součást léčby i jako vítané zpestření denního programu. Tak vypadalo středeční odpoledne v českobudějovické nemocnici. Dětem, které byly ve svůj sváteční den hospitalizované na dětském oddělení Nemocnice v Českých Budějovicích, ...

Zájem o letní tábory roste

Zájem o letní tábory v Jihočeském kraji po poklesu z posledních dvou let opět narůstá. O prázdninách by se jich měly uskutečnit stovky. Největší zájem je prý o akce, které jsou jakkoliv tématicky zaměřené.

Vstupné na koupaliště na mnoha místech zdraží

Přípravy na letní sezónu na koupalištích vrcholí. Přestože předpověď počasí pro zahájení není příliš optimistická doufají, že budou moci otevřít už příští týden. Provozovatelé na většině míst počítají se zdražováním vstupného kvůli vyšším nákladům.