
Dětí s planými neštovicemi přibývá

Vyšší počet dětí nakažených planými neštovicemi zaznamenali v těchto dnech pediatři po celém Jihočeském kraji. To potvrzuje i ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. „Máme srovnání pět let za sebou ke stejnému datu. Zatímco loni bylo nahlášeno pouze 150 případů, rok předtím 1000 případů, rok předtím ještě 2000, tak teď už máme hlášeno skoro 3900 případů.“ Minulý rok byl výskyt neštovic minimální díky protiepidemickým opatřením. Zato letos udeřilo toto virové onemocnění v plné síle. Nejvíce se šíří mezi dětmi ve školkách a na základních školách. Ze začátku se neštovice projevují zvýšenou teplotou, únavou a rozmrzelostí. Během několika dnů se na těle objevuje vyrážka. „Nejdříve vypadá jako skvrnka, pak taková zarudlá vyvýšeninka, následně má čirý obsah, který se potom mění v hnisavý a ve finále toho výsevu jsou stroupky, které se vyloupnou a v této fázi to dítě už není infekční.“ říká Kotrbová.
Rodiče by měly nechat děti doma, aby nenakazily své okolí a hlídat, aby si neštovice neškrabaly a nechodily na sluníčko. „Onemocnění se léčí pouze symtomaticky, neléčí se antibiotiky a v minulosti se třeba dávali na ty neštovičky tekuté pudry a další přípravky. V dnešní době se to nedoporučuje a nechává se ta kůže volně vysychat.“ upřesňuje ředitelka KHS.
Neštovice většinou ustupují během zhruba čtrnácti dnů. Pokud si touto chorobou jednou projdete, vytvoříte si dostatek protilátek a podruhé už by jste jí chytit neměli. Lidé, kteří neštovicemi onemocní až v dospělosti, mívají mnohem horší průběh.