• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Začal samosběr borůvek

V těchto dnech začal samosběr borůvek. Milovníci těchto plodů si je budou moci natrhat až do konce září, kdy bude sezóna končit. I díky počasí jsou letos borůvky mimořádně sladké a velké. Když svítí sluníčko, dozrávají každý den.

Jediná borůvková farma na jihu Čech se nachází v Čejkovicích u Českých Budějovic. Na třech hektarech tu roste devět a půl tisíce rostlin. V těchto dnech tu zahájili sezónu a tak sem vyráží první milovníci borůvek. „Můžou přijet přímo před farmu. Parkoviště tady pro ně máme připravený. Zvážíme jim nádoby a jdou si natrhat to požadované množství, které potřebujou.“ říká majitel borůvkové farmy Radek Kvasnička.

Lidé si tu mohou borůvky buď sami nasbírat nebo si jen přijet pro už natrhané. Na farmě ale platí určitá pravidla. „Musí mít svojí nádobu o obsahu alespoň tří litrů, aby se jim tam vešla dvě kila. Potom sem nesmí děti do 12 let – to borůvčí je ještě malý a děti, jak ho prolézají, tak ničí ty okolní zelené borůvky, které ještě nejsou uzrálé a vznikají tak velké škody.“ upřesňuje Radek Kvasnička.

Roste tu hned pět odrůd, přičemž každá dozrává jinak. Právě proto tu sezona potrvá minimálně do konce září. A každá i jinak chutná. „Dozrává každá 14 dní, to znamená, že když lidi přijedou jednou za 14 dní, pokaždé u nás ochutnají jinou odrůdu.“ dodává majitel farmy.

Samosběr je samozřejmě zvýhodněný – za kilo borůvek tu zaplatíte 180 korun, zatímco když si přijedete pro čerstvě natrhané, zaplatíte o 40 korun víc. „Mám tady chladící zařízení, takže borůvky jsou udržované v chladu. Každý den se trhají čerstvé. Zájemcům odvážím, kolik potřebujou. Můžou přijet pro půl kila, ale klidně i pro pět kilogramů.“ zakončuje Radek Kvasnička.

Od července až do konce září tu lidé nasbírají několik tun těchto sladkých plodů.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Skála ustoupí budoucí dálnici

Dostavba dálnice D4 si u středočeského Milína vyžádá několik odstřelů skalního masivu. Díky nim vznikne místo pro výstavbu budoucí důležité spojky mezi jihem Čech a Prahou. Odstřely by měly začít už v tomto měsíci.

Žně jsou v polovině

Zemědělci na jihu Čech jsou aktuálně zhruba za polovinou sklizně. Průměrný výnos zrnin, jako je ječmen nebo pšenice, je přes šest tun na hektar. To znamená o sedmnáct procent lepší výnos, než v loňském roce za stejné období.