• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Největší superúplněk roku 2022

Ve středu večer jste mohli na obloze vidět největší superúplněk letošního roku. Měsíc byl totiž nejblíže k Zemi.

Superúplněk je jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze nejblíže k naší planetě. Tento úkaz nastává přibližně jednou za rok. „Samozřejmě jsou výjimky, třeba ten minulý superúplněk byl minulý měsíc. Ale tenhle superúplněk byl lepší v tom, že byl Měsíc o 200 km blíž k Zemi.“ říká Radek Stránský z Hvězdárny a planetária České Budějovice.

Právě proto byl úplněk největším v letošním roce a to téměř o 15 procent. A také byl přibližně o 30 procent jasnější. „Ale zase to je něco, co člověk musí opravdu sledovat pravidelně, aby si dokázal uvědomit, že ta jasnost je jiná. Ale je zajímavé, když ten superúplněk nastane, třeba vzít foťák a ten měsíc vyfotit, protože je ta fotka samozřejmě moc pěkná.“ dodává Radek Stránský.

Měsíc se v úplňku ocitl ve 20 hodin a 37 minut, ale nejblíže k Zemi byl už v 11 hodin a pět minut. „Pokud vychází Měsíc nad ten horizont, tak nemusí být superúplněk a je i tak vizuálně větší. Ale to je zrakový klam, protože člověk ho srovnává s tím horizontem a s těmi předměty na tom zemském povrchu a pak se mu jeví velký ten měsíc. A když vystoupá nad ten horizont, tak se nám vizuálně zmenší.“ upřesňuje Stránský.

A máme pro vás i jeden zajímavý tip. Tyto dny jsou ideální na to pozorovat oblohu nad ránem - můžete totiž vidět výjimečný jev. „Nad horizontem je vlastně vidět šňůrka všech planet naší sluneční soustavy.Venuše, Jupiter, Mars a Saturn jsou pozorovatelné očima, ale pokud si vezmete třeba dalekohled, tak můžete vidět i Uran a Neptun. Je to moc pěkně srovnané takhle nad ránem, takže na to upozorňujeme i tady v našem Planetáriu.“ zakončuje zaměstnanec českobudějovické hvězdárny.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Skála ustoupí budoucí dálnici

Dostavba dálnice D4 si u středočeského Milína vyžádá několik odstřelů skalního masivu. Díky nim vznikne místo pro výstavbu budoucí důležité spojky mezi jihem Čech a Prahou. Odstřely by měly začít už v tomto měsíci.

Žně jsou v polovině

Zemědělci na jihu Čech jsou aktuálně zhruba za polovinou sklizně. Průměrný výnos zrnin, jako je ječmen nebo pšenice, je přes šest tun na hektar. To znamená o sedmnáct procent lepší výnos, než v loňském roce za stejné období.