• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Pomoc jihočeských hasičů při požáru v Hřensku

Na pomoc do zasaženého Národního parku České Švýcarsko, kde od neděle likvidují hasiči rozsáhlý požár, vyjeli ve středu také hasiči z Jihočeského kraje.

 Ve středu v půl třetí ráno jihočeští hasiči vyjeli na pomoc svým kolegům do Ústeckého kraje. K profesionálním hasičům z Českých Budějovic se připojili kolegové z Tábora. Společně je poté čekala čtyřhodinová cesta do Českého Švýcarska. "My jsme zatím vyslali odřad, který čítá jedenáct příslušníků z Jihočeského kraje a pět kusů techniky," říká náměstek pro IZS a operační řízení HZS Jihočeského kraje Martin Sviták. 

Výjezd hasičské techniky byl naplánován do nočních hodin, aby pomocný celek mohl být na místě na společnou schůzku hasičů z ostatních krajů v sedm hodin ráno. Do Hřenska zamířily dvě cisterny, dvě dopravní auta a jeden velitelský automobil. "Pak se budou posunovat do centra požáru podle toho, jak je třeba je nasadit," popsal Sviták.

"Situace je samozřejmě bezprecedentní a je třeba, aby se do toho zapojily všechny hasičské záchranné sbory, které jsou potřeba," řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Jihočeští hasiči jsou pro zásah vybaveni standardní technikou. Jsou také připraveni reagovat na požadavky, které koordinuje generální ředitelství. "Je to věc, o které jsem mluvil včera i s panem ministrem a samozřejmě jihočeští hasiči jsou připraveni se na tomhletom podílet a patří všem, kteří tam zasahujou velké poděkování," řekl hejtman.

V současné době přicházejí na velitelství hasičů také nabídky pomoci od sborů dobrovolných hasičů. V souvislosti s nebezpečím vzniku požárů zvažuje Jihočeský kraj opětovné využití zákazu volného rozdělávání ohňů. "Já tu situaci budu ještě dneska s hasiči řešit. V této chvíli zvažujeme, musíme se podívat, jak se bude vyvíjet počasí v budoucích dnech, ale je možné, že k tomuto kroku přikročíme," dodává hejtman.

Odřad, který vyjel na pomoc do Ústeckého kraje, může být na místě až tři dny. Podle aktuální situace pak vedení hasičů rozhodne o jeho vystřídání. Podobný dočasně organizovaný celek jihočeských hasičů naposledy zasahoval v červnu loňského roku při tornádu v Jihomoravském kraji.

 

Autor: Kateřina Hálová

Související články

Skála ustoupí budoucí dálnici

Dostavba dálnice D4 si u středočeského Milína vyžádá několik odstřelů skalního masivu. Díky nim vznikne místo pro výstavbu budoucí důležité spojky mezi jihem Čech a Prahou. Odstřely by měly začít už v tomto měsíci.

Žně jsou v polovině

Zemědělci na jihu Čech jsou aktuálně zhruba za polovinou sklizně. Průměrný výnos zrnin, jako je ječmen nebo pšenice, je přes šest tun na hektar. To znamená o sedmnáct procent lepší výnos, než v loňském roce za stejné období.