• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Desítky jihočeských policistů se v pátek zapojili do dopravně bezpečnostní akce

V pátek 29. července se jihočeští policisté zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce X, která měla podtitul rychlost. Z názvu vyplývá, na co se dopravní policisté zaměřili tentokrát.

Policisté v pátek dopoledne zastavovali provoz ze směru od Lišova do Českých Budějovic. Místo kontroly zvolili policisté úmyslně. Řidiči zde totiž často vyřadí a rychlost jim z kopce nebezpečně narůstá. "Právě toto místo zvoleno, protože zde dochází k dopravním nehodám, především s lehkým zraněním," vysvětluje mluvčí PČR Jihočeského kraje Milan Bajcura.

V rámci této dopravní akce se policisté zapojili také do kampaně Řidiči pijí nealko pivo, která má upozornit na skutečnost, že alkohol za volant nepatří. "Řidičům po provedené dechové zkoušce, která je negativní, dáváme dárek nealkoholické pivo a tester na zjištění návykové látky v dechu," říká Bajcura.

V rámci kraje se do akce zapojilo několik desítek hlídek, se kterými se mohli lidé setkat jak na hlavních tazích, tak na městských úsecích. Dopravní akce na Rudolfově působila spíše preventivně. Českobudějovičtí dopravní policisté zaevidovali za hodinu pouze dva dopravní přestupky. V Česku hrozí za nedodržení povolené rychlosti tři typy sankcí. Při překročení rychlosti v obci do 20 km za hodinu pokuta činí maximálně 1000 korun a dva trestné body. "Nad dvacet km za hodinu do 40 km v hodině, tam hrozí pokuta až 2500 tisíce korun a tři trestné body s tím, že se jedná o sledovaný přestupek, to znamená, že řidiči ho nesmí spáchat dvakrát do jednoho kalendářního roku," vysvětluje dopravní policista Vojtěch Viktora. A když řidiči jedou v obci víc než 90 km za hodinu, musí se přestupek projednat ve správním řízení, které stanoví výši pokuty a trestu.

Policisté sledovali rychlost nejen v obcích, ale i mimo ně. Nepřiměřená rychlost je totiž, kromě nedostatečně věnované pozornosti řízení, častým faktorem vzniku dopravních nehod.

Autor: Kateřina Hálová

Související články

Skála ustoupí budoucí dálnici

Dostavba dálnice D4 si u středočeského Milína vyžádá několik odstřelů skalního masivu. Díky nim vznikne místo pro výstavbu budoucí důležité spojky mezi jihem Čech a Prahou. Odstřely by měly začít už v tomto měsíci.

Žně jsou v polovině

Zemědělci na jihu Čech jsou aktuálně zhruba za polovinou sklizně. Průměrný výnos zrnin, jako je ječmen nebo pšenice, je přes šest tun na hektar. To znamená o sedmnáct procent lepší výnos, než v loňském roce za stejné období.