• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Spoléhat na to, že si energii odněkud dovezeme, se potvrdilo jako ošidné.

„Chceme pro Budějovičáky zelené, čisté město s atraktivními místy pro odpočinek a relaxaci,“ shrnuje stručně záměry občanských demokratů v oblasti životního prostředí a získávání čistých energií, jedna z osobností kandidátky ODS do českobudějovického zastupitelstva Petr Maroš.

Protože se s hejtmanem Martinem Kubou pohybuje v energetice už řadu let, ví, kde krajské město v posledních letech zaspalo, na co je třeba se rychle soustředit, co je třeba dohnat i když jak připouští, nebude to za týden či měsíc, ale i přes složitou současnou hospodářskou situaci to může jít rychle.

„Chce to jen stanovit priority. Spoléhat na to, že si energii odněkud dovezeme, se potvrdilo jako ošidné. Na střechy městských škol i firem, třeba dopravního podniku, patří fotovoltaické panely. Dnes už dokáží vyrábět obrovské množství energie a město tak tady má nevyužitý obrovský energetický potenciál. Kraj v současnosti podává desítky žádostí o dotace právě na takové projekty. Bohužel vedení Budějovic nic podobného nepřipravilo, ale věřím, že to dokážeme rychle dohnat,“ zdůrazňuje Petr Maroš.

Je přesvědčen, že by pro město bylo rovněž výhodné, aby v jeho aglomeraci vyrostlo zařízení na energetické využití odpadu, aby vzniklou energii bylo možné využít právě v Budějovicích.

Většina vyspělých evropských zemí už odpad válející se na skládkách na výrobu energie využívá. Na tom musí ale město spolupracovat s krajem, a to se v minulých letech ne vždy dařilo. Pozitivně pak vnímá fakt, že po problémech s dodavatelskou firmou se blíží dokončení teplovodu z Temelína.

„Je to další jistota, jak mít pro Budějovice čisté a cenově dostupné teplo. Uděláme vše proto, aby teplo z Temelína proudilo do města už v následující topné sezóně. Co je ale klíčové, teplárna je ve vlastnictví města a budeme tak moci kontrolovat a ovlivňovat cenu, aby byla co nejnižší. Plně souhlasím s názorem Martina Kuby, že díky blízkosti jaderné elektrárny máme unikátní šanci udělat z Budějovic město, kde se bude tvořit budoucnost jaderné energetiky, neboť jádro je v našich klimatických podmínkách jediná možnost, jak mít čistou energii, když nesvítí slunce nebo nefouká vítr,“ uzavírá úvahu o budoucnosti energií pro město Maroš.

 

Autor: PR článek

Související články

V Prachaticích je o koalici jasno

O koalici je jasno v dalším jihočeském městě. ODS společně s TOP 09 vytvoří většinu s hnutími Živé Prachatice, Prachatice společně, Pro Prachatice a s KDU-ČSL. V jednavacetičlenném zastupitelstvu bude mít tato koalice celkem dvanáct mandátů.

Dny pro hospic

Domácí hospic Ledax pořádá opět Dny pro hospic. Během nejrůznějších akcí můžete přispět na tuto službu. Připravené jsou koncerty, cvičení i charitativní prodejní stánek.

V Krumlově se rýsuje koalice

Povolební vyjednávání o vzniku koalic je v plném proudu také v Českém Krumlově. Do zastupitelstva se tam dostalo jedenáct stran a hnutí. Podle posledních informací se chystá širší koalice čítající sedm politických subjektů.