• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

V těchto dnech probíhá zazimování kašen a pítek

Minulý týden začali vodohospodáři se zazimováním českobudějovických kašen a pítek. Ve středu se k zimnímu spánku uložila i Samsonova kašna.

V úterý jste mohli letos naposledy vidět tryskat vodu ze Samsonovy kašny na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Ve středu ráno už jí totiž technici začali chystat k zimnímu spánku. „Nejprve musí naši pracovníci vypustit 250 m3 vody z bazénu kašny. Poté kašnu ručně vyčistit, ostříkat z plošiny tryskami sochu Samsona, zkontrolovat světla a hlavně je potřeba na tu zimu namontovat recirkulační zařízení.“ říká mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová.

Právě toto zařízení zabraňuje zamrzání vody, která by se do kašny měla vrátit v pátek. Už ale v zimním režimu – v provozu tak nebudou trysky ani chrliče. „Možná se ptáte, proč tam musí být voda. Je to historická památka a dlouhá doba bez vody tomu bazénu kašny velmi škodí. Tak proto se snažíme ty práce udělat velmi rychle, abychom minimalizovali tu dobu, kdy bazén kašny bude bez vody.“ upřesňuje Jitka Kramářová.

I letos museli vodohospodáři vyndat z kašny spoustu předmětů – například kameny, sklenice nebo třeba přívěsek. „Je to takový standard, není to nic mimořádného. Když bych se vrátila zpátky do minulosti, tak těch rarit byla opravdu celá řada. Je to nepochopitelné, ale bylo to jízdní kolo, které bylo pojízdné, byl to průkaz turisty, kreditní karty, klíče od auta a podobně.“ dodává mluvčí společnosti ČEVAK.

Samsonova kašna se zazimovává jako poslední. Už v uplynulém týdnu tak byly postupně vypnuty a připraveny na zimu i ostatní vodní prvky ve městě.

Autor: Lucie Mašková

Související články

V Prachaticích je o koalici jasno

O koalici je jasno v dalším jihočeském městě. ODS společně s TOP 09 vytvoří většinu s hnutími Živé Prachatice, Prachatice společně, Pro Prachatice a s KDU-ČSL. V jednavacetičlenném zastupitelstvu bude mít tato koalice celkem dvanáct mandátů.

Dny pro hospic

Domácí hospic Ledax pořádá opět Dny pro hospic. Během nejrůznějších akcí můžete přispět na tuto službu. Připravené jsou koncerty, cvičení i charitativní prodejní stánek.

V Krumlově se rýsuje koalice

Povolební vyjednávání o vzniku koalic je v plném proudu také v Českém Krumlově. Do zastupitelstva se tam dostalo jedenáct stran a hnutí. Podle posledních informací se chystá širší koalice čítající sedm politických subjektů.