• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Obrovský úspěch jihočeské biofarmy

Minulý týden byl v Bruselu slavnostně vyhlášen druhý ročník ceny SME EnterPRIZE, který oceňuje udržitelně hospodařící malé a střední firmy z devíti zemí Evropy. Mezi oceněnými „hrdiny udržitelnosti“ byla i malá jihočeská biofarma Sady svatého Prokopa.

Cena SME EnterPRIZE vyzdvihuje malé a střední podniky, které reagují na potřeby daného regionu a svému podnikání dávají určitý přesah. Letos za Českou republiku vyhrála jihočeská biofarma Sady svatého Prokopa. "Naše biofarma se zabývá pěstováním hlavně ovoce – jablek, hrušek, švestek, třešní a na orné půdě máme i jahody. Máme něco málo přes 30 hektarů a zaměstnáváme tady 16 lidí." říká agronom biofarmy Sady sv. Prokopa Pavel Sucháček.

Podniky vybírala odborná porota z více než 6600 přihlášek. Vyhlášen byl vítěz pro každou z devíti zúčastněných zemí - České republiky, Francie, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Německa, Portugalska, Rakouska a Španělska. "Je to poměrně prestižní ocenění udržitelných podniků. My jsme vyhráli hlavně proto, že spojujeme ekologické zemědělství se sociálním zemědělstvím." dodává Sucháček. 

Temelínské Sady sv. Prokopa zaujaly vědeckou porotu tím, že zaměstnávají osoby se znevýhodněním a vzdělávají také další zemědělce. I díky tomu putovala cena z Bruselu až do Temelína. "Vzhledem k tomu, že náš hlavní šéf se zabývá sociálním podnikáním – v Týně nad Vltavou má Domovy svaté Anežky, tak mu přišlo spojení zemědělství a sociálního podnikání jako dobrý nápad. A navíc je to ovocnářství skvělé v tom, že ty práce jsou hodně monotónní, takže to tady těm lidem docela vyhovuje, že to jsou jednoduché práce." upřesňuje agronom. 

Ocenění si malá jihočeská farma převzala minulý týden na slavnostním večeru v Bruselu. Teď bude prestižní cena zdobit bioobchod, aby ji mohli vidět všichni zákazníci.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Manuál pro čistý Malák

Lidé znovu debatovali o lokalitě Malák v Českých Budějovicích. V rámci participativního rozpočtu by měla vzniknout jednotná koncepce tohoto parku, který je oblíbený u místních i u lidí z širokého okolí.

Nejlepší nemocnice roku 2022

Českobudějovická nemocnice se podle organizace HealthCare Institute stala Nejlepší nemocnicí roku 2022. V anketě pro Českou republiku uspěla mezi 148 nemocnicemi. Toto ocenění získala už potřetí za sebou.