• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Velké žáby v ZOO Dvorec

Prvním obojživelníkem chovaným v ZOO Dvorec se stala Hrabatka drsná. Jde o velkou žábu, která žije ve střední a jižní Africe. V borovanské Zoologické zahradě můžete vidět jednoho samce a dvě samičky.

ZOO Dvorec u Borovan se pustila i do chovu obojživelníků. Místní novinkou je totiž velká žába vyskytující se na africkém kontinentu, která má názevHrabatka drsná. Toto jméno nezískala náhodou. „Ony se v přírodě zahrabávají a to když je období sucha a nemají tak dostatek vody. Zahrabávají se na měsíce, ale v některých případech klidně i na roky. Nejdelší zahrabání, které se zaznamenalo, bylo na osm let.“ říká edukační pracovnice ZOO Dvorec Iveta Ilková.

Naopak období dešťů pro ně znamená období rozmnožování. Žáby se shromažďují na vodních plochách, kde samci mezi sebou soupeří. Ten, který vyhraje, se pak může se samicí spářit. „Samice naklade dvačtyři tisíce vajíček a v tu chvíli to pro ní končí. Hlavním rodičem je totiž samec, který se o ta mláďata stará. Dohlíží na to, aby byla stále ve vodě. V případě, že by vodní plocha vyschla, tak jim zadníma nohama vykope takovou cestičku a dovede je k jinému zdroji vody.“ upřesňuje edukační pracovnice.

Rozdíl mezi samcem a samicí je patrný na první pohled. Zatímco samec může vážit až kilo a půl, samice jsou podstatně menší. Dosahují váhy maximálně půl kila.Dospělí jedinci mají velkou hlavu, širokou tlamu a silné nohy. „Potřebují vodní plochu a částečně i souš a velké množství substrátu, aby se mohli dobře zahrabat. Potřebují i trošku tepla, protože přece jen to jsou zvířata z Afriky.“ dodává Iveta Ilková.

Tyto žáby se živíhlavně hmyzem, jinými obojživelníky, hlodavci i hady. Samec může spolknout hada o délce 80 cm. Tři velké žábymůžete v ZOO Dvorec vidět v pavilonu HIPPO.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Manuál pro čistý Malák

Lidé znovu debatovali o lokalitě Malák v Českých Budějovicích. V rámci participativního rozpočtu by měla vzniknout jednotná koncepce tohoto parku, který je oblíbený u místních i u lidí z širokého okolí.

Nejlepší nemocnice roku 2022

Českobudějovická nemocnice se podle organizace HealthCare Institute stala Nejlepší nemocnicí roku 2022. V anketě pro Českou republiku uspěla mezi 148 nemocnicemi. Toto ocenění získala už potřetí za sebou.