• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Týden vzdělávání dospělých

Od 7. do 13. listopadu probíhá v krajském městě tradiční akce Týden vzdělávání dospělých. V nabídce je přibližně 30 přednášek, workshopy a také ukázky výuky. Úvodní přednášku měl moderátor Jakub Železný.

Veletrh nabídek vzdělávacích organizací a aktivity napříč obory. V Českých Budějovicích odstartoval Týden vzdělávání dospělých. "Týden vzdělávání je celorepubliková akce, v každém kraji jsou podobné akce tohoto typu a cílem je podpořit vzdělávání dospělých. Tuto akci pořádá Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů a Jihočeská univerzita," popsal akci Ivan Loukota, ředitel Úřadu práce ČR v Českých Budějovicích.

Bohatý program je určený pro všechny dospělé, kteří už mají ukončené vzdělání a mají chuť se dozvědět něco nového. "Týká se to nejen těch, kteří mají zájem o další profesní rozvoj, ale týká se to i zájmového vzdělávání. Takže vítáni jsou i senioři, máme univerzitu třetího věku a další aktivity pro všechny věkové skupiny," dodal Petr Bauman, prorektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Jednotlivé přednášky jsou vlastně ochutnávkou toho, s čím se mohou lidé v krajském městě potkat. První přednáška byla věnována vzdělávání všeobecně a ujal se jí známý moderátor Jakub Železný. "Já budu mluvit o vzdělání a vzdělanosti, což jsou podle mého dvě rozdílné věci, já tam nebudu mít žádné exaktní informace, ale spíš to mám jako úvahu k přemýšlení hlavně pro ty lidi, kteří přijdou na tu přednášku, aby přemýšleli nad tím, jaký je rozdíl mezi vzděláním a vzdělaností. A také mezi něčím jako je třeba zvídavost, protože to je důležitá vlastnost, kterou by měl mít člověk v sobě po celý život."

Velkou nabídku aktivit, které tu zvídavost podpoří, má právě Jihočeská univerzita. "Slavili jsme takový zajímavý milník, před covidem jsme měli deset tisíc účastníků a vyrovnaly se nám tím počty studentů univerzity a účastníků univerzity třetího věku, celoživotního vzdělávání a těch mimořádných kurzů." přiblížil Petr Bauman.

Týden vzdělávání dospělých potrvá až do 13. listopadu a poslechnout si můžete například analytika trhu práce Tomáše Ervína Dombrovského a pozvání přijal také bývalý paralympijský cyklista Jiří Ježek. Další informace najdete na webu www.tydenvzdelavani.cz.

 

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Manuál pro čistý Malák

Lidé znovu debatovali o lokalitě Malák v Českých Budějovicích. V rámci participativního rozpočtu by měla vzniknout jednotná koncepce tohoto parku, který je oblíbený u místních i u lidí z širokého okolí.

Nejlepší nemocnice roku 2022

Českobudějovická nemocnice se podle organizace HealthCare Institute stala Nejlepší nemocnicí roku 2022. V anketě pro Českou republiku uspěla mezi 148 nemocnicemi. Toto ocenění získala už potřetí za sebou.