Jihočeská televize

Jsme televize a zpravodajský
server vašeho kraje

Hlavní menu

Sport

Extrémní a unikátní Lipno Ice Marathon se letos opět poběží na ledu

České Budějovice, publikováno 07.02.2018, autor: TZ, Jiří Bydžovský

Autor: Martina Bernetová

Na ledu se letos poběží třetí ročník unikátního a extrémního závodu Lipno Ice Marathon. Podobných závodů se pořádá na světě jen několik a v širší střední Evropě nemá konkurenci. Poběží se na maratónské trati a na trati poloviční. Pro mladé sportovce je připravena 10 km trať. Na své si přijdou i freestyleři na bruslích či s kitem, předpověď totiž přeje tvorbě čistého ledu. Loni se závodu zúčastnilo 80 odvážlivců, kteří se rozhodli zdolat trať po svých, s pomocí psa nebo na kole, běžkách či s kitem. Oproti loňskému roku počet registrovaných maratonců stoupl dvojnásobně.

Díky teplotě, která v posledních dnech stabilně klesá pod bod mrazu a podle předpovědi se má držet podobně nízko, je jasné, že extrémní závod Lipno Ice Marathon se letos poběží na zamrzlé hladině lipenské přehrady. „Inspirací nám byl legendární Antarctic Ice Marathon, kde se sportovci potýkají nejen se vzdáleností, sněhem, ledem a opravdu tuhým mrazem, ale musí umět i přežít noc v této bílé divočině ve stanu. Zdejší příroda je překrásná a my se o ni chtěli podělit, spojit tu nádheru s něčím, co by bylo pro sportovce opravdu zajímavé, tak se zrodil Lipno Ice Marathon,“ popisuje vznik tohoto nevšedního závodu Petr Beneš předseda Yacht Klubu Jestřábí, jež závod organizuje.
Teploty na Lipně klesají i na dvacet stupňů pod bod mrazu, když padne pověstná lipenská mlha, závodníci se tak nepotýkají jen s extrémním chladem a ledovým terénem, ale i s neproniknutelnou bílou lipenskou tmou. Trať závodu letos rozhodně nebude stejná jako v předchozích dvou letech. „Zavede závodníky do malebných zátok a nabídne opět nové, nevšední pohledy na překrásnou zimní krajinu lipenské přehrady,“ uvádí Adéla Černá, ředitelka závodu, s tím, že závod tak hravě splní svou náročností fakt, že je extrémní.
V tuto chvíli je tedy jisté, že led bude, na některých místech však ne zcela stabilní, i proto je závod zajištěn vodními záchranáři z Českých Budějovic, dobrovolnými hasiči z Černé v Pošumaví a hasiči z Frymburku, kteří vstup na led za běžných podmínek nedoporučují. „Závod bude rozhodně jiný než v předchozích letech, led totiž nebude tak pevný, jako vloni a trasa bude kombinovaná. Že se závodníci mohou i namočit, s tím už zkrátka v Lipno Ice Marathonu musí počítat.“ Konstatuje s úsměvem Adéla Černá.
Pro nadšence zimních sportů je otevřená i kategorie freestyle, ve které může sportovec obout brusle, lyže, využít kite, kolo nebo i ledovou jachtu, zkrátka pohybovat se jak umí nejlépe. Nesmí však využívat žádný jiný pohon, než vlastní svaly nebo vítr, vybavení může i kombinovat
Vloni celá trať vedla po zamrzlém jezeře. Start byl v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví a otočka až v Lipně nad Vltavou. Na závodníky čekal náročný terén v podobě nerovného ledu, sněhu a ledových zmrazků. Někteří se do cíle dostali silou vůle a těsně po doběhu padli vyčerpáním. Nejinak tomu bude i letos, přesto, že trať i podmínky budou trochu jiné. Místo startu a cíle se samozřejmě nemění.
„Nejvíce nás potěší spokojené tváře závodníků. Bezvadné loni bylo, že konečně někdo přijal tuto arktickou výzvu naplno a několik účastníků kempovalo ve stanech. Nezastrašila je ani teplota až skoro mínus deset stupňů,“ chválil si Petr Beneš.
„Teď o jarních prázdninách je Lipensko jednou z nejvyhledávanějších destinací v zemi a tento zajímavý podnik vede od Černé v Pošumaví, přes Frymburk až po atrakcemi plné Lipno nad Vltavou. Závod spojuje nejenom region a závodníky, ale věřím, že také fandy sportu a návštěvníky, kteří přijdou závodníkům vytvořit důstojnou diváckou kulisu. Rozhodně to všem doporučujeme jako tip na výlet a hezky strávený den," zve na závod Irena Pekárková, starostka Černé v Pošumaví.
Dalšími lákadly, která si letos organizátoři pro diváky připravili, budou i vznášedla, předváděčka offroadových vozidel, ledový sochařský workshop nebo rakousko-české mistrovství v ledním jachtingu Mitropa Trophy 2018. Do Černé v Pošumaví se tak sjedou nejen sportovci, výtvarníci, ale i milovníci motosportů.

Fotogalerie

Autor: Martina Bernetová
Autor: Martina Bernetová

Diskuse k článku