• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Možnost řídit od 17 let

Ministerstvo dopravy připravuje od ledna příštího roku hned několik velkých novinek. Jednou z nich je možnost získání řidičáku na auto už od 17 let. Podmínkou je následné řízení pod dohledem mentora.

Novela zákona o silničním provozu, která by měla platit od ledna roku 2024, počítá s obrovskou novinkou – s řidičákem pro sedmnáctileté. A jak by to mělo vypadat? „V 17 letech po absolvování kompletního výcviku udělá zkoušku tak, jako jakýkoli jiný žadatel o řidičské oprávnění skupiny B v pozdějším věku. V podstatě to spočívá v tom, že od těch 17 let, kdy úspěšně složí zkoušku na řidičský průkaz, tak do 18 let svého věku bude muset jezdit pod dohledem mentora.“ říká krajský koordinátor BESIP Václav Kovář. Mentor bude zapsán v kartě mladého řidiče. Tam mohou být uvedené až čtyři osoby. Mentor ale musí splňovat hned několik základních podmínek. „Musí mít řidičský průkaz skupiny B alespoň 10 let, minimálně pět let nesmí mít zápis v bodovém hodnocení za hrubé dopravní přestupky, musí absolvovat každou jízdu s tím novým řidičem tak, jako učitel autoškoly. To znamená na sedadle spolujezdce, platí tam nulová tolerance alkoholu a tak dále.“ upřesňuje Kovář

Pokud dojde k dopravní nehodě, právní odpovědnost nenese mentor, alesedmnáctiletý řidič - má totiž platný řidičský průkaz. „Samozřejmě se ale bude řešit i to, jestli mentor udělal vše proto, aby došlo k odvrácení dopravní nehody.“ dodává krajský koordinátor BESIP.

Získat řidičák od 17 let mohou mladí lidé hned v několika zemích Evropské unie. Funguje to například v Rakousku, Německu nebo třeba na Slovensku. Odborníci si od této novinky slibují větší bezpečnost na silnicích. „Ta roční praxe pod dohledem obvykle rodiče bude mít velký vliv na to, aby ten člověk získal určité zkušenosti. Za ten rok se dá najet 2 tisíce, 5 tisíc kilometrů a to už je dávka, která tomu člověku přinese praxi a udělá z něj lepšího, kvalitnějšího řidiče.“ uzavírá Kovář.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Další kopáči vltavínů dopadeni

V lokalitě Nesmeň na Českobudějovicku, která je rájem pro nelegální kopání vltavínů, se policejním psovodům podařilo přímo při činu nachytat člověka, který se chtěl tímto způsobem obohatit.