• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Návštěvníci ZOO stále porušují zákaz krmení zvířat

I když je ve všech zoologických zahradách přísný zákaz krmení zvířat vlastním jídlem, lidé toto pravidlo neustále porušují. Poslední takový případ se stal ve středu v hlubocké ZOO, kdy tam ošetřovatelka vylovila z expozice bahňáků obrovské množství pečiva.

Pracovníci zoologických zahrad jsou zvyklí na ledacos a jen tak je něco nepřekvapí. Ale ve středu odpoledne ošetřovatelky v ZOO na Hluboké nevěřily vlastním očím. „Vylovily veky, knedlíky a různé další pečivo z expozice bahňáků, což vůbec není vhodné krmení pro tyto druhy a vlastně ani pro žádné jiné druhy.“ říká zooložka z Jihočeské ZOO Hluboká nad Vltavou.

Podle zaměstnanců ZOO to ale rozhodně není ojedinělý případ. Například po Vánocích se setkávají s tím, že lidé krmí vodní ptáky zbytkem bramborového salátu nebo třeba vanilkovými rohlíčky. „Naštěstí si toho ptáci ani nevšimnou a vůbec je to nezajímá, protože jsou tady ta zvířata nakrmená dobře.“ dodává chovatelka ptáků Kateřina Bílá.

Ošetřovatelé se za rok setkají s desítkami takových případů a rozhodně ne vždy to dopadne dobře. Například v létě tu neukáznění návštěvníci nakrmili pravděpodobně pečivem dva berany. Oba uhynuli. „Rozházeli jim tím mikroflóru žaludku a zvířata pak mají velké bolesti břicha, nadýmají se, nemůžou trávit. Zkrátka se jim překyselí žaludek a je jim hodně špatně. Když se to nepodchytí včas, tak dojde k takovému poškození, že už je to nevratné a obě zvířata uhynula.“ říká Markéta Jariabková.

I když jsou všude po zoologické zahradě rozmístěné výstražné cedule, lidé je nerespektují. Před nezodpovědnými návštěvníky se zvířata zkrátka ochránit nedají. To samé ale platí i ve volné přírodě. „I volně žijící labutě, kachny nebo různé druhy vodního ptactva trpí nevhodným krmivem, co tam lidi nosí. Například různé pečivo nebo zbytky jídel. Například u labutí to může způsobit to, že se narodí mláďata, která nemají úplně vyvinutá křídla a nemohou létat.“ upřesňuje zooložka.

Podle chovatelky ptáků je lepší jim hodit třeba salát nebo jinou zeleninu.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Další kopáči vltavínů dopadeni

V lokalitě Nesmeň na Českobudějovicku, která je rájem pro nelegální kopání vltavínů, se policejním psovodům podařilo přímo při činu nachytat člověka, který se chtěl tímto způsobem obohatit.