• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Nový bodový systém i vyšší pokuty

Ministerstvo dopravy připravuje od ledna příštího roku hned několik novinek. Přehlednější bodový systém, přísnější sankce za nejzávažnější přestupky nebo třeba řidičák na zkoušku.

Novela zákona o silničním provozu, která by měla platit od ledna roku 2024, zjednodušuje bodový systém. Ten by tak měl být pro účastníky silničního provozu mnohem přehlednější. „Dojde ke změně bodového systému, kde budou jednotlivé přestupky přesunuty do šesti, čtyř a dvou bodových pásem. Takže když někdo získá dvakrát za sebou 6 bodů v bodovém hodnocení, tak je to dvakrát a dost. Když třikrát za sebou 4 body, tak třikrát a dost nebo kombinací těch jednotlivých bodových pásem.“ říká krajský koordinátor BESIP Václav Kovář.

Se změnou bodového systému souvisí i změny pokut. Od ledna příštího roku by se tak měly zpřísnit sankce za nejzávažnější přestupky. „Pokuty budou vyšší. Budou stále tak, jak je u nás zvykem, v určitém rozpětí. To bude využitelné k tomu, že když někdo hrubým způsobem poruší pravidla a policista ho řeší na místě a řidič nespolupracuje, tak tu je právě možnost toho vyššího pásma. Nebo pokud je to třeba chronický nehodář nebo přestupkář, tak je možnost mu dát pokutu v té vyšší sazbě, v té vyšší hranici.“ upřesňuje Kovář.

Novela zároveň zavádí i povinný preventivní program pro začínající řidiče, kteří se dopustí závažného porušení pravidel silničního provozu. Jde o takzvaný řidičák na zkoušku. „Po dobu dvou let od získání prvního řidičského průkazu budou v tomtoobdobí na zkoušku. Pokud v této době dojde k získání právě těch bodů za to nejhrubší porušení – až už je to vysoká rychlost nebo vjetí do křižovatky na červenou, tak bude muset podstoupit školení. To se skládá z pohovoru s psychologem a z evaluační jízdy v autoškole.“ dodává krajský koordinátor BESIP.

Podle odborníků se díky řidičáku na zkoušku sníží nehodovost začínajících řidičů. Právě ti jsou totiž nejrizikovější skupinou a zároveň se sami často stávají obětí závažných dopravních nehod. „Mladý řidič, který má ŘP na zkoušku, bude tímto způsobem pohlídán tak, aby se od samotného začátku neprohřešoval těmi nejhrubšími způsoby.“ zakončuje Václav Kovář.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Další kopáči vltavínů dopadeni

V lokalitě Nesmeň na Českobudějovicku, která je rájem pro nelegální kopání vltavínů, se policejním psovodům podařilo přímo při činu nachytat člověka, který se chtěl tímto způsobem obohatit.