• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Obchvat Žáru u Nových Hradů se začne stavět v březnu

Nedaleko Nových Hradů se začne v březnu stavět další z plánovaných obchvatů. Přeložka vyroste u obce Žár a řidiči se v budoucnu vyhnou nejen obci, ale především úzké hrázi rybníka.

Žár u Nových Hradů se dočká svého obchvatu. V posledních dvou letech vyrostlo v Jihočeském kraji několik obchvatů obcí a v dalších případech úředníci intenzivně pracují na přípravách takových staveb. "Potom jsou stavby, které běží. Tím myslím například obchvat Vlachova Březí, kde už stavíme. A stavba, kterou budeme zahajovat teď někdy na začátku roku, a kterou jsme dotáhli do přípravy, je obchvat Žáru. To je další velmi důležitý obchvat na silnici mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady," popsal stavby Martin Kuba /ODS/, hejtman Jihočeského kraje.

O této stavbě se mluví už přes deset let. Místní i ti, kteří obcí jen projíždějí, poukazovali na úzkou hráz. "Samozřejmě ty problémy tu jsou, jsou tu časté dopravní zádrhele. V lepším případě to končí uraženými zrcátky, v horším případě srážkou vozidel. Nepamatuji rok, kdy by tu nebyla minimálně jedna nehoda právě v zúženém místě velkého žárského rybníka," poukázal na nepřehlednou situaci Přemysl Tupý, starosta obce Žár.

Silnice z Nových Hradů do Českých Budějovic je hodně frekventovaná. Dva kamiony nebo autobusy se tu vyhnou jen s obtížemi. Jedna varianta byla rozšíření hráze, ale nakonec vyhrál druhý návrh. "Celá ta stavba té přeložky by měla mít asi 2 kilometry a sto metrů, její součástí bude železobetonový most, který bude mít přibližně 120 metrů a bude 12 metrů vysoký. To je asi ta největší část, nebo nejtěžší a nejkomplikovanější na ten čas a provedení," dodal starosta.

Velká část obchvatu bude vedena v zářezu a nenaruší ráz krajiny. Na silnici číslo II/156 se připravuje také obchvat dalšího města. "Dál pracujeme na přípravě obchvatu Trhových Svinů. Začínáme získávat všechna ta povolení. Tam bychom byli schopni stavbu realizovat spíše na přelomu roku 2025 2026. Přípravy se musí zkrátka odpracovat. Všechny stavby plníme podle harmonogramu. Hlídáme to tak, aby žádný týden nepřišel vniveč," doplnil hejtman Jihočeského kraje.

Obchvat Žáru by měl být hotový v roce 2024. Část hráze 800 let starého rybníka bude poté pro auta neprůjezdná.

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Další kopáči vltavínů dopadeni

V lokalitě Nesmeň na Českobudějovicku, která je rájem pro nelegální kopání vltavínů, se policejním psovodům podařilo přímo při činu nachytat člověka, který se chtěl tímto způsobem obohatit.