• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Další stavba obchvatu se rýsuje v Trhových Svinech

Dlouho plánovaný obchvat města Trhové Sviny by se měl začít stavět během dvou let. Vybraná trasa povede severní stranou a řidiči se tak vyhnou veškeré zástavbě a především úzké silnici v centru.

Na silnici číslo II/156 se v minulých letech podařilo dokončit obchvat Strážkovic a v březnu se začne stavět přeložka u Žáru. Tyto nové úseky silnic výrazně uleví dopravě v obcích a usnadní cestu řidičům z Českých Budějovic do Nových Hradů. Na stejné trase se připravuje také obchvat dalšího města.

"Obchvat se v Trhových Svinech řeší téměř 20 let, kdy nejdřív byla ve hře varianta přeložky. Tu místní občané odmítli a poté se do hry vložil severní obchvat," popsal zdlouhavé plánování David Štojdl, starosta města Trhové Sviny.

Obchvat na rozdíl od přeložky převede dopravu ven z města. Původní varianta počítala s odkloněním v polovině Trhových Svinů.

"Dál pracujeme na přípravě obchvatu Trhových Svinů. Začínáme získávat všechna ta povolení. Tam bychom byli schopni stavbu realizovat spíše na přelomu roku 2025 2026. Přípravy se musí zkrátka odpracovat," řekl o přípravách Martin Kuba /ODS/, hejtman Jihočeského kraje.

Největším problémem je zúžení silnice u náměstí, kde se velmi těžko vyhýbají protijedoucí nákladní auta i autobusy. Městu chybějící obchvat komplikuje i opravy stávajících silnic. "Nás to omezuje v rekonstrukcích místních komunikací, který tu jsou. Trocnovská je páteřní silnice, má se teď opravovat. V momentě, kdy ji zavřeme, tak v podstatě nemáme objízdnou trasu. Takže pro nás je toto zcela zásadní stavba, nebo klíčová stavba do budoucna," doplnil situaci starosta.

Nový obchvat se napojí na stávající komunikace už v obci před Trhovými Sviny. "Začne to před Otěvěkem, v podstatě to povede za místním hřbitovem. Poté se to vrátí mezi firmy GPN a Siluet, bude pokračovat za místní teplárnou a vyústí kruhovým objezdem u Velkého rybníka," popsal trasu Štojdl.

Investorem je v tomto případě Jihočeský kraj a velkou část zaplatí dotace z EU. Podobně tomu bude i u dalších plánovaných obchvatů.

"Pak jsou stavby, na kterých pracujeme dál. Je to jižní obchvat Blatné, je to jižní obchvat Tábora od Tesca po Slapy. Tam v této chvíli vykupujeme pozemky. Byli bychom rádi, aby se tam dalo stavět někdy v příštím roce. Pokud vše poběží podle plánu, tak to vyjde na přelom roku 2023 2024, to bychom mohli začít ten jižní obchvat Tábora realizovat," dodal hejtman.

Během výstavby obchvatů není místní doprava paralyzována a uzavírek bývá minimum. To vítají jak řidiči, tak obyvatelé dané lokality.

Autor: Eliška Piskačová

Související články

Další kopáči vltavínů dopadeni

V lokalitě Nesmeň na Českobudějovicku, která je rájem pro nelegální kopání vltavínů, se policejním psovodům podařilo přímo při činu nachytat člověka, který se chtěl tímto způsobem obohatit.