• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Přibývá opilců, kteří za pobyt na záchytce nezaplatí

V poslední době přibývá opilých lidí, kteří za svůj pobyt na protialkoholní záchytné stanici nezaplatí. Například na záchytce v Českých Budějovicích jde odhadem zhruba o 95 procent klientů. Většinou jsou to totiž bezdomovci nebo narkomani.

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je jediná v Jihočeském kraji. Funguje 24 hodin denně po celý rok. Náklady na její provoz se tak pohybují kolem deseti miliónů korun. Problémem ale je, že většina jejich klientů za svůj pobyt na záchytce nezaplatí. „95% klientů, kteří jsou zachyceni na záchytce neplatí, protože jsou to lidé zpravidla z vyloučených skupin, tedy zejména narkomani nebo bezdomovci, kteří ve chvíli, kdy opustí tu záchytku, tak jsou nedohledatelní a nemají prostředky na to, aby ten pobyt zaplatili.“ říká ředitel ZZS Jihočeského kraje Marek Slabý.

Každý klient, který na záchytce přenocoval, dostane od zaměstnanců fakturu na 1200 korun. Ale i když po nich peníze vymáhají, nakonec zaplatí jen mizivé procento lidí. „Vymáháme je písemně, prvním a druhým upozorněním, doporučeným dopisem na jejich adresu, ale bohužel je to zpravidla na obecní úřad, takže ta vymahatelnost je takřka nulová. My jsme v průběhu let zkoušeli i různé vymahačské firmy, ale ani ty nebyly schopny z těchto klientů ty dluhy vymoct, takže skutečně ta záchytka je finančně jednoznačně nesmysl, když to takhle řeknu.“ dodává ředitel.

Záchytku zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. Je tu pět lůžek, která jsou plná nejen o víkendech. Například od nového roku tu už přenocovalo přes šedesát lidí. „Máme-li něco kolem 1200 klientů ročně a každý z nich má zaplatit 1200 korun, tak se dostáváme ke dluhu přes milion korun ročně, který bohužel musíme odepsat. Ale samozřejmě tu jsou i klienti, kteří se sem dostanou nějakým nedopatřením, chybou, tak ti nám samozřejmě tu částku uhradí. My jim jdeme naproti i třeba tím, že jim děláme splátkový kalendář po stokorunách a podobně.“ upřesňuje Marek Slabý.

Na protialkoholní záchytné stanici končí nejen lidé pod vlivem alkoholu, ale i jiné návykové látky. Většinou jsou nebezpeční buď sami sobě, svému okolí nebo narušují veřejný pořádek.

Autor: Lucie Mašková

Související články

Další kopáči vltavínů dopadeni

V lokalitě Nesmeň na Českobudějovicku, která je rájem pro nelegální kopání vltavínů, se policejním psovodům podařilo přímo při činu nachytat člověka, který se chtěl tímto způsobem obohatit.