• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

V Jihočeském kraji se loni ubytovalo 1,46 milionu turistů. Je to asi o pětinu méně než v roce 2019

Loni měla více návštěv turistů samotná Praha, jih Moravy a Královéhradecký kraj. Mezi turisty patří i naši Češi, přibylo ale i zahraničních hostů.

Podle aktuálních informací Českého statického úřadu (ČSÚ) stoupl počet přenocování meziročně o čtvrtinu na 4,22 milionu. Do statistik byli započítání i Ukrajinci, kteří si ubytování platili sami. ČSÚ dodal, že vzhledem k válce na Ukrajině nebylo možné rozlišit, zda byl konkrétní člověk turista nebo uprchlík. 

Jihočeský kraj je turisticky velmi oblíbený a navštěvovaný nejen cizinci, například z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska nebo Nizozemska, ale i samotnými Čechy. V loňském roce se na jihu Čech ubytovalo přes 1,1 milionu, zbytek byli turisté z cizích zemí. Mezi nejoblíbenější místa v kraji patří památky a zámky v Českém Krumlově nebo v Hluboké nad Vltavou. Hojně navštěvovaný je i šumavský národní park nebo Lipno. 

Jednatel Sdružení průvodců Český Krumlov Oto Šrámek uvedl, že do Českého Krumlova se ani loni někteří turisté nevrátili. „Třeba Japonci nepřijeli vůbec. Asie nepřijela, ani Čína, Tchaj-wan nebo Filipíny. Německy mluvící klientela dorazila, možná jsme na 50 procentech (roku 2019). Anglicky mluvící klientela, myslím americká, britská, evropská, částečně, ale pořád jsme na 20, 30 procentech toho, co před covidem. Suma sumárum jsme v Českém Krumlově možná na 20 procentech toho, co před covidem,“ řekl Oto Šrámek. Podle něj je Český Krumlov přes zimu turisticky opuštěný.

V celé České republice se v roce 2022 ubytovalo 19,5 milionu turistů. Oproti roku 2021, který byl výrazně ovlivněn koronavirovou krizí, je to o 71 procent více. Stále jsou ale statistiky počtem nižší než v roce 2019, ve kterém se v Česku ubytovalo téměř 22 milionu turistů.

Hosté ubytovacích zařízení v Jihočeském kraji v roce 2022:

Počet Meziroční změna (pct)
Domácí hosté 1,179.825 +17
Cizinci 288.601 +159
Celkem 1,468.426 +31,2

 

Autor: Adéla Boháčová

Související články

Akce "Nulová tolerance"

O víkendu se na jihočeských silnicích konala dopravně-bezpečnostní akce s názvem "Nulová tolerance". Do ní se zapojilo přes 180 policistů, kteří se zaměřili mimo jiné na kontrolu alkoholu v dechu řidičů.