• Jižní čechy
  • Aktuálně
  • Krimi
  • Ekonomika
  • Politika
  • Sport
  • Doprava
  • Volný čas
  • Soutěže

Kvůli válce přišla o některé odběratele

Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz přišla kvůli válce na Ukrajině o některé odběratele, a dokonce i o spolupráci s bankou Moneta Money Bank. Firma do Ruska ale vyváží dál a nově bude vyrábět carskou vodku a gin Barrister.

Likérka Fruko-Schulz z Jindřichova Hradce, kterou vlastní ruská skupina Ladoga a jejíž největším zahraničním odběratelem je právě Rusko, přišla kvůli válce na Ukrajině o některé své odběratele. Zejména obchodování s Ruskem tvořilo pro firmu 70% exportu, proto se firma rozhodla neorientovat se pouze na východ, ale hledat i jiné odbytiště v dalších částech světa. Nově bude vyrábět gin Barrister a carskou vodku, o něž je v Evropě zájem. Zrovna minulý týden firma odeslala zakázku asi s 20 000 lahvemi na Nový Zéland, Mauritius a do Kanady. Fruko-Schulz také zastupuje ukrajinskou firmu Bayadera. Výtěžkem z prodeje přispívá na charitu.

Podle ředitele likérky Josefa Nejedlého čeká firma za loňský rok tržby meziročně až o pětinu vyšší a zisk v jednotkách milionů korun. Firma musela kvůli stále rostoucím nákladům zdražit až o deset procent. Do Ruska firma vyváží hlavně likéry. „To nejsou žádné čipy do raket. Vozíme přes Polsko, Litvu a Lotyšsko do Petrohradu. Ale protože máme ruské spoluvlastníky, hodně odběratelů se k nám otočilo zády, bohužel i moje klíčová banka, kde jsem byl 25 let, Moneta Money Bank,“ řekl Nejedlý.

Jelikož se z Ruska momentálně nesmí nic dovážet, firma Fruko-Schulz byla donucena hledat nové dodavatele. Dříve z Ruska importovala lahve, etikety, kartony i suroviny. Minulý rok likérka meziročně vyrobila asi o 15 procent víc alkoholu, letos je ale v černých číslech. Po Božkovu je Fruko-Schulz druhým největším výrobcem tuzemského rumu v České republice. Celkové tržby měla firma například předloni 233,8 milionu Kč a čistý zisk 1,3 milionu korun. Firma vyváží zhruba přes pětinu výroby, do 36 zemí.

Autor: Adéla Boháčová

Související články

Akce "Nulová tolerance"

O víkendu se na jihočeských silnicích konala dopravně-bezpečnostní akce s názvem "Nulová tolerance". Do ní se zapojilo přes 180 policistů, kteří se zaměřili mimo jiné na kontrolu alkoholu v dechu řidičů.